Valiutų kursų svyravimo rizikos valdymas

Kuo galime padėti?

Skambinkite mums telefonu +370 5 215 6666  arba susisiekite su savo konsultantu.
Leiskite jūsų finansiniais klausimais pasirūpinti mūsų komandai.

Išankstinis valiutų keitimo sandoris

 • Savybės
  • Būsimas keitimo kursas iš anksto žinomas.
  • Galimybė tiksliai planuoti pajamas/išlaidas ir – pasekoje - pelną.
  • Jokių papildomų išlaidų: mokesčių, premijų, komisinių.
 • Kam naudingas?
  Įmonėms eksportuotojoms
  Pvz.: Įmonė eksportuoja į Didžiąją Britaniją, pajamas gauna GBP, kadangi verslas yra Lietuvoje, reikia EUR: atlyginimams sumokėti, patalpų nuomai ir t.t.
  Krentant GBP kursui mažėja pajamos, mažėja pelnas.

  Įmonėms importuotojoms
  Pvz.: Įmonė importuoja iš JAV ir/arba Azijos šalių, atsiskaito už prekes USD, pajamas gauna EUR (prekes ir/ar paslaugas parduoda Lietuvoje).
  Augant USD kursui brangiau mokama už įsigyjamas žaliavas/prekes, auga jų savikaina, mažėja pelnas.

  Įmonėms, turinčioms paskolą kita valiuta, nei gauna pajamas.
  Pvz.: Įmonė gauna pajamas EUR ir Rusijos rubliais (prekiauja Lietuvoje ir eksportuoja į Rusija), turi paskolą JAV doleriais
  Augant USD kursui paskolos mokėjimas brangsta, auga įmonės išlaidos, mažėja pelnas.
 • Kaip apskaičiuojamas išankstinio sandorio kursas?

  Išankstinio sandorio kursas=S*((P2-P1)*T/(360*100))/(1+P1*T/(360*100)), kur:


  S - dabartinis valiutos kursas rinkoje (Spot) – S
  P1 - užsienio valiutos atitinkamo termino palūkanų norma
  P2 - bazinės valiutos (EUR ar kitos valiutos) palūkanų norma
  T - Išankstinio sandorio terminas (laikas iki atsiskaitymo dienos)

 • Kaip sudaryti išankstinį sandorį?

  Prieš sudarant išankstinį sandorį:


  • Klientas pasirašo pagrindinę išvestinių finansinių priemonių sutartį.
  • Klientui suteikiamas limitas išankstinių sandorių vykdymui.
  • Bankas įvertina sandorio, kaip išvestinės priemonės rūšies, tinkamumą klientui pagal MIFID reikalavimus.

Valiutų apsikeitimo sandoris

 • Valiutų apsikeitimo sandoris

  Valiutų apsikeitimo sandoris (angl. currency swap, trumpinys SW) – tai tvirtas susitarimas tarp Kliento ir „Danske Bank“ parduoti viena kitai tam tikrą valiutą už kitą valiutą neatidėliotinu sandoriu (t.y. kuomet atsiskaitymas vyksta ne vėliau kai per dvi darbo dienas nuo sandorio sudarymo dienos) ir atpirkti tą patį kiekį tos pačios valiutos sandorio sudarymo metu sutartu kursu tam tikrą sutartą datą ateityje. Kitaip tariant, valiutų apsikeitimo sandoris susideda iš dviejų sandorių, kurių pirmasis yra neatidėliotinas valiuotos keitimo sandoris, o antrasis – valiutų išankstinis sandoris (angl. forward).

 • Savybės
  • Abu apsikeitimo sandorio kursai iš anksto žinomi.
  • Galimas buhalterinis pelnas / nuostolis.
  • Nėra papildomų mokesčių.
 • Kam naudingas?
  Įmonėms, kurioms reikia tam tikros valiutos trumpam laikui
  Pvz.: Įmonei trūksta JAV dolerių atsiskaitymui už prekes, bet laukiama įplaukų JAV doleriais (įmonė eksportuoja į NVS šalis, importuoja iš Azijos šalių). Laikotarpiui iki USD įplaukų įmonė gali sudaryti valiutų apsikeitimo sandorį, kad dabar įvykdyti mokėjimą.

  Įmonėms, sudariusiems išankstinį sandorį – sandoriui paankstinti arba pavėlinti.
  Pvz.: Įmonė apskaičiavo, kad Švedijos kronas jai reikės pirkti kovo pradžioje (kovo 3 d.) ir sudarė išankstinį SEK pirkimo sandorį. Tačiau vasarį paaiškėjo, kad atsiskaityti reikia vasario 15 d. – tam reikia sudaryti valiutų apsikeitimo sandorį, kurio pirma atsiskaitymo data būtų vasario 15 d., o antra – kovo 3 d. Sandorio pavėlinimo atveju pirma atsiskaitymo data būtų kovo 3 d., o antra – vėliau.
 • Kaip apskaičiuojamas valiutų apsikeitimo sandorio kursas?
  Valiutos apsikeitimo sandoris turės du kursus – pirmosios ir antrosios dalies. Pirmosios dalies kursas yra dabartinis valiutos kursas sandorio sudarymo metu. Antrosios dalies kursas skaičiuojamas lygiai taip pat, kaip valiutų išankstinio sandorio kursas.
 • Kaip sudaryti valiutų apsikeitimo sandorį?

  Prieš sudarant valiutų apsikeitimo sandorį:

  • Klientas pasirašo pagrindinę išvestinių finansinių priemonių sutartį.
  • Klientui suteikiamas limitas apsikeitimo sandoriams vykdyti.
  • Bankas įvertina sandorio, kaip išvestinės priemonės rūšies, tinkamumą klientui pagal MIFID reikalavimus.

Rinkos ir kredito rizikos faktoriai

 • Išankstinis valiutų keitimo sandoris
  Sudarant valiutos išankstinį sandorį būtina suprasti, kad atėjus sandorio atsiskaitymo dienai, sandoris privalės būti vykdomas, nepriklausomai nuo to, koks bus valiutos kursas tuo metu rinkoje. Gali taip nutikti, kad rinkos kursas bus palankesnis, nei iš anksto sutartas išankstinio sandorio kursas, tačiau nepaisant to, pagal išankstinį sandorį bus privaloma atsiskaityti sandorio sudarymo metu sutartu kursu ir tokiu būdu bus prarandamas potencialus pelnas, kuris būtų buvęs gautas, jei išankstinis sandoris nebūtų buvęs sudarytas. Vykdant sandorį ir nepageidaujant valiutų pinigu srautų apsikeitimo, rinkoje yra sudaromas atvirkštinis valiutos keitimo sandoris, ir tuomet pinigų srautais nesikeičiama.
 • Valiutų apsikeitimo sandoris
  Sudarant valiutos apsikeitimo sandorį būtina suprasti, kad atėjus sandorio atsiskaitymo dienoms, bus privalu atsiskaityti pagal sandorio sudarymo metu sutartus valiutų kursus. Valiutų apsikeitimo sandoris papildomos valiutų rizikos nesukuria, taigi šiuo atžvilgiu jis iš esmės skiriasi nuo valiutų išankstinių sandorių. Tačiau valiutų apsikeitimo sandorio antrosios dalies kursas sandorio galiojimo metu negali keistis, nepriklausomai nuo to, kaip kis abiejų valiutų palūkanos ir kaip tai įtakos aukščiau minėtų punktų apskaičiavimą.
 • Valiutos pasirinkimo sandoris
  Jei pasirinkimo sandorį Klientas perka, joks limitas nėra reikalingas – Klientas sumoka premiją sandorio sudarymo dieną ir jokių kitų įsipareigojimų neturi. Priešingai – jis įgyja teisę rinktis, ar vykdyti sandorį, ar ne. Standartinis atsiskaitymas sumokant premiją rinkoje yra 2 darbo dienos po sandorio sudarymo; jei Klientas sandorio sudarymo metu neturi lėšų banko sąskaitoje ir renkasi atsiskaityti po 2 darbo dienų, klientui reikalingas forward limitas. Jei Klientas pageidauja pasirinkimo sandorį parduoti Bankui, yra reikalingas limitas, kadangi Klientas įgyja įsipareigojimą vykdyti sandorį, o tuo tarpu Bankas perka teisę rinktis, vykdyti sandorį ar ne.

  Valiutos pasirinkimo sandorio pirkėjo galimas nuostolis apsiriboja sumokėta premija, tuo tarpu sandorio pardavėjo potencialus nuostolis yra neribotas. Turint omeny, kad Klientas dažniausiai būna sandorio pirkėjas, jo galimybė uždirbti iš sandorio yra neribota, tuo tarpu potencialus nuostolis nebus didesnis už sumokėtą premiją. Nepaisant to, Klientas turi pripažinti, kad jei atėjus sandorio vykdymo datai rinkoje kursas bus palankesnis ir pasirinkimo sandorio vykdyti nereikės, jis susidurs su situacija, kad sandoris jam bus tarsi nereikalingas, tačiau premija jau sumokėta ir negrąžinama. Taigi į pasirinkimo sandorį reikia žiūrėti kaip į apsidraudimo, bet ne spekuliacijos būdą.
 • Palūkanų normų apsikeitimo sandoris
  Palūkanų normų apsikeitimo sandorių rizika yra susijusi su netikrumu, kaip keisis palūkanų normos ateityje sandorio galiojimo metu. Rizika fiksuotą palūkanų normą mokančiajai sandorio šaliai yra ta, kad fiksuotos palūkanų normos ateityje kris, ir sudaryto sandorio rinkos vertė taps neigiama. Kuo ilgesnis fiksuotos sandorio dalies terminas, tuo didesnis šios dalies vertės jautrumas palūkanų normų pokyčiams. Pavyzdžiui, 10 metų trukmės rinkos vertė pasikeis maždaug 5 kartus daugiau nei 2 metų trukmės sandorio, palūkanų normai pasikeitus tuo pačiu dydžiu.

  Klientui, pageidaujančiam sudaryti palūkanų normų apsikeitimo sandorius, reikalingas šių sandorių limitas. Jei sandoris yra viena valiuta, t.y. tradicinis palūkanų normų apsikeitimo sandoris (plain vanilla IRS), reikalingas IRS limitas. Jei sandorio dviejų pusių valiuta yra skirtinga, t.y. keičiamasi ne tik palūkanų normomis, bet ir valiutomis, tuomet reikalingas CCS limitas. CCS rizika yra ženkliai didesnė, nei IRS rizika, kadangi CCS atveju prie sandorio vertės svyravimo dėl palūkanų normų kitimo (kaip ir IRS atveju) prisideda svyravimas dėl valiutų kursų kitimo (panašiai kaip valiutų išankstinių sandorių atveju).
 • Palūkanų normų pasirinkimo sandoris
  Jei palūkanų normų pasirinkimo sandoriai naudojami draudimosi tikslais ir tik perkami, rizikos nėra: vienintelis mokėjimas, kurį teks atlikti Klientui ir kurio jis neatgaus, yra premija. Sumokėjęs premiją, Klientas gali tik gauti palūkanų mokėjimus. Jei palūkanų indeksas taip ir neperžengs Strike palūkanų normos visu sandorio laikotarpiu, Klientas jokio mokėjimo negaus, tai yra vienintelė – nusivylimo sandorio nauda, rizika.

  Klientui, pageidaujančiam pirkti palūkanų normų pasirinkimo sandorius, joks limitas nėra reikalingas. Klientui, pageidaujančiam parduoti palūkanų normų pasirinkimo sandorius yra reikalingas palūkanų normų išvestinių finansinių priemonių limitas, kurio dydis priklauso išimtinai nuo sandorio termino – nuo sandorio terminas ilgesnis, tuo didesnė yra santykinė limito vertė (skaičiuojama kaip menamos sumos procentinė dalis).

Patarimai

 • Europos rinkos infrastruktūros reglamentas (ERIR)

  Europos rinkos infrastruktūros reglamentas (ERIR) yra Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 648/2012 dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų, kuriuo nustatomas atsiskaitymas už išvestines finansines priemones per pagrindines sandorio šalis, pareiga apie tai informuoti sandorių duomenų saugyklas ir naujos išvestinių finansinių priemonių sutarčių valdymo procedūros.

   

  Reguliavimo pokyčiai, atsiradę priėmus ERIR, turi įtakos visoms sandorio šalims finansų sektoriuje ir už jo ribų (išskyrus fizinius asmenis), kurios veikia išvestinių finansinių priemonių rinkoje. Tai yra dalis visuotinių pastangų padidinti rinkos skaidrumą ir sumažinti veiklos bei sandorio šalių kredito riziką išvestinių finansinių priemonių rinkose.

   

  Palyginti su ankstesnėmis nuostatomis, ERIR nustatomi trys pagrindiniai papildomi reikalavimai:

  • Tobulinti rizikos valdymo standartus.
  • Pranešti apie visus sandorius su išvestinėmis finansinėmis priemonėmis sandorių duomenų saugykloms.
  • Atsiskaityti už nustatytus kriterijus atitinkančius sandorius su išvestinėmis finansinėmis priemonėmis per pagrindines sandorio šalis.


  Pranešimas sandorių duomenų saugykloms

   Nuo 2014 m. vasario 12 d. apie visus išvestinių finansinių priemonių sandorius reikia pranešti sandorių duomenų saugykloms. Sandorių duomenų saugykla yra subjektas, kuris centralizuotai renka duomenis apie išvestinių finansinių priemonių sandorius registre, su kurio finansų reguliuotojai gali susipažinti priežiūros tikslais.

  Pareiga pranešti apima ne biržos sandorius ir išvestines finansines priemones, kuriomis prekiaujama biržoje. Svarbu pažymėti, kad pagal ERIR reikia pranešti ir apie būsimuosius valiutos sandorius.

  Pareiga pranešti taikoma visoms šalims, registruotoms ES / EEE šalyje (išskyrus fizinius asmenis, centrinius bankus ir kai kurias viešąsias institucijas). „Danske Bank“ taip pat savo klientų vardu praneša apie sandorius, jei bankas ir klientas taip susitaria. „Danske Bank“ praneša apie savo klientų sandorius sandorių duomenų saugyklai DTCC GTR (Depository Trust & Clearing Corporation – Global Trade Repository).

  Jei klientas paprašo pranešti apie jo sandorius ir sutinka su šios paslaugos teikimo sąlygomis, jis įgalioja „Danske Bank“ jo vardu pranešti sandorių duomenų saugyklai apie su banku sudarytus sandorius su išvestinėmis finansinėmis priemonėmis. Tam klientas turi kreiptis dėl juridinio asmens identifikatoriaus (angl. Legal Entity Identifier, LEI) ir pranešti apie tai „Danske Bank“.

 • LEI kodas

  LEI kodas naudojamas visame pasaulyje kaip juridinių asmenų identifikavimo kodas. Jį sudaro 20 skaičių ir raidžių kombinacija.

   

  Kaip įsigyti LEI kodą?

  • Pasirinkite vieną iš LEI kodą suteikiančių organizacijų (sąrašas kitame paragrafe).
  • Pateikite savo informaciją kodus suteikiančios organizacijos internetinėje svetainėje.
  • Sumokėkite registracijos mokestį. Mokestis nurodomas kiekvienos atskiros LEI kodus suteikiančios organizacijos internetinėje svetainėje.
  • LEI kodą suteikianti organizacija patvirtins Jūsų informaciją.
  • Gavę unikalų savo įmonei suteiktą LEI kodą, atsiųskite jį mums el. paštu marketslt@danskebank.lt.
  • Kasmet atnaujinkite savo LEI kodą.

   

  Už LEI kodą taikomas mokestis (apie 120 USD arba 100 EUR), kodo suteikimo procedūra gali užtrukti keletą savaičių.

   

  LEI kodus suteikiančių organizacijų sąrašas

   

  Visų LEI kodus suteikiančių organizacijų sąrašas pateikiamas čia

   

  Šiuo metu Lietuvoje įgaliotųjų kodus suteikiančių organizacijų nėra, todėl prašymą suteikti kodą turite registruoti aukščiau išvardintų kodus suteikiančių organizacijų internetinėse svetainėse, susikurdami vartotojo profilį ir pateikdami būtinus duomenis.

   

  Dažnai užduodami klausimai

   

  Kas yra LEI kodas?

  LEI kodas – tai juridinio asmens identifikacijos kodas, suteikiamas investuotojams visoje Europos Sąjungoje kaip unikalus identifikacinis numeris. Nuo 2018 m. visi juridiniai asmenys, t. y. verslo įmonės, turinčios Juridinių asmenų registro suteiktą įmonės kodą, individualios įmonės, asociacijos ar fondai, norėdami prekiauti vertybiniais popieriais ar išvestinėmis priemonėmis, privalo turėti LEI kodą.

   

  Kam prekiaujant reikalingas LEI kodas?

  Identifikuojant visus subjektus, ES prekiaujančius vertybiniais popieriais ar išvestinėmis priemonėmis, lengviau stebėti rinką ir išvengti manipuliavimo bei kt. ir užtikrinti saugesnę investavimo rinką. Jei Jūsų verslo įmonė, asociacija ar fondas vėliausiai iki 2018 m. sausio 3 d. LEI kodo neįsigis, nebegalėsite investuoti patys, taip pat Jūsų verslo įmonės, asociacijos ar fondo vardu negalės investuoti ir „Danske Bank“.

   

  Kas nutiks, jei vėliausiai iki 2018 m. sausio 3 d. neįsigysite LEI kodo?

  Jei vėliausiai iki 2018 m. sausio 3 d. neįsigysite LEI kodo, nebegalėsite prekiauti vertybiniais popieriais ar išvestinėmis priemonėmis.

   

  Kur galima įsigyti LEI kodą ir kiek jis kainuoja?

  LEI kodą galite paprastai įsigyti iš bet kurios įgaliotosios organizacijos, pvz., „NordLEI“, svetainė internete – nordlei.org. LEI kodas kainuoja apie 120 USD; 100 EUR. Įsigiję LEI kodą, turite nepamiršti kasmet jį atnaujinti.

   

  Kaip „Danske Bank“ pranešti apie LEI kodą?

  Savo įmonei suteiktą LEI kodą, atsiųskite jį mums el. paštu marketslt@danskebank.lt.

   

  Mano verslo įmonei LEI kodas jau išduotas. Ar dar reikia kažką daryti?

  Ne, daryti nieko nereikia, nepamirškite kasmet atnaujinti savo LEI kodą.

Jums taip pat gali būti aktualu