Keičiantis savininkui

Naujo įmonės savininko paieškos turi emocinių, praktinių ir ekonominių pasekmių. Toliau pateikiame rekomendacijas, kaip elgtis.

Nuolatinis ruošimasis parduoti įmonę

 • Yra daugybė galimybių, tad nuolat jas svarstykite

  Ar perleisti įmonę vaikams, ar parduoti ją konkurentui, aukštesnio rango darbuotojams arba investuotojui? Yra nemažai būdų rasti įmonei naują savininką.

  Nors intensyvioje kasdienybėje retas savininkas susimąsto apie įmonės pardavimą, vis dėlto reikėtų pagalvoti apie ilgalaikę perspektyvą. 

  Kitaip tariant, įmonės pardavimui ar perdavimui kitu būdu derėtų pradėti ruoštis gerokai anksčiau, nei to prireiks. Iš esmės kiekvienas įmonės savininkas turėtų kruopščiai tai apsvarstyti.

 • Kiek verta jūsų įmonė?

  Norint įvertinti įmonės potencialą, būtina atlikti pirminį jos vertinimą. Daugumai įmonių savininkų tai bus svarbiausias žingsnis nustatant galimybes pagal finansinę situaciją.

  Šį vertinimą paprastai atlieka auditorius arba patarėjas finansiniais klausimais. Tačiau jis yra tik rekomendacinio pobūdžio – perduodant įmonę būtina iš naujo tiksliai nustatyti jos vertę.

 • Pasekmės asmeniniams finansams

  Metas pažvelgti į savo asmeninius finansus ir pasverti, kokia jų būklė šiandien ir kokia ji bus ateityje.

  Kartu su banko konsultantu ir auditoriumi bei teisininku reikėtų įvertinti turimą asmeninį turtą ir jo potencialą. Ką su juo galima daryti ir kokia numatoma ateitis? Kaip norėtųsi gyventi?

 • Įmonės vertės didinimas

  Dauguma įmonių savininkų pasakytų, kad jie kasdien siekia padidinti įmonės vertę. Tačiau dabar galima tai padaryti remiantis ankstesniuose etapuose įgytomis žiniomis.

  Atminkite, kad pageidaujama nuosavybės išsaugojimo trukmė ir jos perdavimo būdas, taip pat pirminio įmonės vertinimo rezultatai gali turėti didelės įtakos tam, kokius sprendimus priimsite šiandien. Jeigu norite kuo greičiau ir už kuo didesnę kainą parduoti įmonę nesusijusiai šaliai, tikriausiai turėtumėte sutelkti dėmesį į tai, kaip racionaliai valdyti įmonės išlaidas ir optimizuoti grynųjų pinigų srautus. Tačiau jeigu jūsų tikslas yra po 20 metų perduoti savo vaikams stiprią įmonę, vertėtų daugiau investuoti.

  Taip pat neturėtumėte pamiršti, kad potencialūs pirkėjai atsižvelgia ne vien į finansinius įmonės rodiklius. Jiems taip pat gali būti svarbu tai, kaip bendraujama su klientais ir, pavyzdžiui, ar aprašytos įmonės veiklos procedūros.

  Laiku ruošiantis įmonės savininko pasikeitimui gali pasikeisti ir šiandienis jos valdymas.

Pasiruošimas perduoti įmonę naujam savininkui

 • Didelis projektas

  Jeigu apsisprendėte rasti įmonei naują savininką, turėsite atlikti keletą veiksmų. Rengiantis perduoti įmonę, teks kreiptis teisinės pagalbos, taip pat reikės iš naujo peržiūrėti asmeninius ir įmonės finansus.

  Jeigu dar neketinate perduoti įmonės kitam savininkui, bet norite būti gerai tam pasiruošę, iš anksto peržiūrėkite šio etapo rekomendacijas.

 • Teisinių aspektų valdymas

  Perduodant įmonę kitam savininkui, itin svarbu tinkamai įvertinti teisines aplinkybes. Kokie yra jūsų įmonės teisiniai įsipareigojimai tiekėjams, klientams ir partneriams (jei tokių yra)? Kokia yra įmonės savininkų struktūra?

  Be to, svarbu pasirūpinti asmeniniais teisiniais aspektais. Pavyzdžiui, galbūt reikia atnaujinti ikivedybinę sutartį arba testamentą.

  Visiems šiems klausimams spręsti reikalingas geras teisininkas.

 • Įmonės vertės nustatymas ir perdavimo proceso pradžia

  Nesvarbu, ar įmonę ketinate perduoti šeimos nariui, parduoti esamam darbuotojui ar nesusijusiai trečiajai šaliai, būtina atlikti jos vertinimą – dažniausiai padedant konsultantui, kuris yra šios srities ekspertas.

  Jei įmonė gali būti parduodama nesusijusiai šaliai, reikia įvardyti galimus pirkėjus ir paruošti pardavimo dokumentus bei pardavimo ir rinkodaros planus. Tai už jus gali padaryti konsultantas arba auditoriai, kurių specializacija – įmonių įsigijimai.

 • Finansinio plano atnaujinimas

  Imdamiesi konkrečių veiksmų įmonei perleisti, privalote atnaujinti finansinį planą ir įvertinti, kaip jį paveiks pardavimas. Tai padaryti jums padės banko konsultantas.

  Šis etapas glaudžiai susijęs su toliau pateikiama informacija apie įmonės vertinimą, kuris būtinas jos finansinei padėčiai apibrėžti.

Įmonės perdavimas naujam savininkui

 • Sandorio struktūra ir apmokestinimas

  Perleisdami įmonę naujam savininkui, turite žinoti keletą finansinių, su mokesčiais susijusių ir teisinių aspektų. Pirmasis – sandorio struktūra.

  Jeigu įmonę nusprendėte parduoti nesusijusiai šaliai, įvertinkite visas galimybes ir pasiūlymus. Prieš pasirinkdami pageidaujamą pirkėją, atsižvelkite ne tik į siūlomą kainą, bet ir į mokėjimo būdų bei sąlygų skirtumus.

  Nesvarbu, ar įmonę ketinate perleisti šeimos nariui, esamam darbuotojui, ar nesusijusiai šaliai, turite jau dabar tiksliai nustatyti sandorio struktūrą ir apibrėžti perduotiną turtą.

  Taip pat derėtų įvertinti visų galimybių mokestines pasekmes. Tai padaryti jums padės konsultantas mokesčių klausimais, auditorius ar kitas šios srities specialistas.

 • Strategija ir galimybės

  Kitas žingsnis – derybos su pirkėjais. Jų metu apibrėžiami finansiniai ir praktiniai aspektai. Be to, derėtų nuspręsti, ar tęsti derybas su vienu, ar su keliais galimais pirkėjais.

  Tai padaryti padės įmonių pirkimo specialistas, auditorius, teisininkas arba banko konsultantas.

 • Pirkėjo pasirinkimas ir įmonės perdavimas

  Šiame etape įmonės apskaitos knygos pateikiamos vienam ar keliems galimiems pirkėjams, kad jie galėtų jas peržiūrėti paskutinį kartą ir išsamiai patikrinti. Paskutinis etapas – baigiamosios derybos.

  Jeigu jų metu susitariama, ruošiami pardavimo dokumentai ir jūsų įmonės turtas gali būti perduotas naujajam savininkui. Dabar metas atiduoti jam ir įmonės raktus.


 • Pajamų, gautų pardavus įmonę, investavimas

  Dabar turite pagalvoti, kaip panaudosite gautas pajamas. Jeigu ateinančius trejus metus neketinate jų išleisti, turite puikią progą investuoti. Tokiu atveju ilgainiui galite tikėtis didesnės grąžos nei tuomet, jeigu tiesiog laikysite pinigus banko sąskaitoje.

Jums taip pat gali būti aktualu