Tarptautinė plėtra
Jei ketinate plėsti savo verslą, natūralu, kad žvilgsnį kreipiate į naujas rinkas. Tam, kad galėtumėte įgyvendinti savo planus, jums reikia sisteminio požiūrio: nuo pirminio strategijos svarstymo iki rizikos vertinimo.
Jei ketinate plėsti savo verslą, natūralu, kad žvilgsnį kreipiate į naujas rinkas. Tam, kad galėtumėte įgyvendinti savo planus, jums reikia sisteminio požiūrio: nuo pirminio strategijos svarstymo iki rizikos vertinimo.
Kai kalbame su įmonėmis, veikiančiomis tarptautinėje rinkoje, jos nurodo daug priežasčių, kodėl priėmė sprendimą plėstis. Kai kurias į priekį veda noras sparčiau augti; kitos nori pasiekti masto ekonomiją, trečios siekia išlikti svarbiomis esamoje rinkoje.
Galimybių yra daug ir jei ketinate verslą plėsti į užsienį, verta žinoti, koks strateginis tikslas skatina jus tai daryti. Taip geriausiai pastebėsite progas ir iššūkius, kurie gali turėti įtakos jūsų tikslams.
Rinkdamiesi rinkas plėtrai, įvertinkite rinkos dydį, jūsų rizikos apetitą ir sektorių, kuriame veikiate. Geriausia, kai rinka pasirenkama remiantis gilumine duomenų analize, siekiant rasti geriausią galimą derinį tarp to, ką jūsų verslas siūlo, ir rinkoje esančių galimybių.
Svarbu atsižvelgti tiek į makroekonomines sąlygas (tokias kaip ekonominis augimas ir politinis stabilumas), tiek į konkrečių sektorių analizę.
Ką turėtumėte daryti:
Ko turėtumėte vengti:
Pasirinkus tarptautinę plėtrą, verta apsvarstyti, kurį kelią į rinką rinktis. Kalbant bendrai, egzistuoja trys pasirinkimo galimybės: pirkti įmonę, kurti nuo nulio arba susirasti partnerį.
Visi trys variantai turi savo pranašumų ir trūkumų. Įmonės pirkimas gali būti trumpiausias kelias į rinką, suteikiantis galimybę pasinaudoti sinergija su esamu verslu. Antrinės įmonės steigimas suteikia jums visišką kontrolę ir geresnę galimybę išlaikyti savo verslo kultūrą. Kita vertus, partnerystė gali suteikti lankstumo ir sumažinti rizikas.
Galime jums padėti visuose šio kelio etapuose
Vietos įstatymai ir teisės aktai yra ta sritis, kurią būtina gerai išmanyti. Turėtumėte užtikrinti, kad tai, kaip ketinate vykdyti savo verslą, ir jūsų teisinė struktūra atitinka šalies, į kurią ketinate plėstis, įstatymus.
Veikiant vietinėje rinkoje taip pat svarbu žinoti, kaip jūs verslas apsaugotas, jei jo atžvilgiu būtų imtasi teisinių veiksmų. Kiek laiko truks išspręsti ginčus su vietiniais partneriais?
Jei samdote darbuotojus užsienyje, turite atsižvelgti į atitinkamos šalies darbo santykius ir darbo sutartis reglamentuojančius įstatymus, įskaitant teisės aktus ir rekomendacijas dėl darbuotojų pensijų sąlygų. Tas pats taikytina pajamų ir pelno mokesčiams.
Įeinant į naują rinką paprastai reikia investicijų, tačiau tinkamos kapitalo struktūros pasirinkimas gali sudaryti sunkumų. Finansavimas skolintu kapitalu reiškia, kad esama nuosavybė nėra sumažinama, o finansavimas nuosavu kapitalu naujai įmonei gali suteikti daugiau laiko ir lankstumo. Galime jums patarti, kaip rasti jūsų verslui geriausią sprendimą.
Galime jums padėti visuose šio kelio etapuose
Paprastai verslui aktualu bendradarbiauti su banku, kuris tuo pačiu išmano vietinę rinką bei gali pasiūlyti tarptautinę bankininkystės platformą savo klientams.
Plėsdami verslą į naujas rinkas atsakykite į keletą klausimų, susijusių su būsimu finansų partneriu:
Kad ir kokio banko paslaugomis naudotumėtės, naujosios įmonės finansai ir administravimas turėtų būti integruoti su esamos.
Turėtumėte priimti strateginį sprendimą, kaip valdysite įmonę. Viskas priklauso nuo to, kaip labai ketinate kontroliuoti naująją organizaciją, bei kaip greitai norite įgyvendinti integraciją. Verta pasiruošti integracijos planą ir aprašyti procesus.
Integracijos plane turėtų būti numatyti procesai (pvz., likvidumo valdymas ir įmonės išteklių planavimo sistemos) ir darbuotojai (žmogiškųjų išteklių sistemos). Tikėtina, kad pradiniu laikotarpiu prireiks ir papildomų investicijų į darbuotojus arba konsultantus. Dažnai ši investicija padeda valdyti rizikas integruojant verslo administravimo funkcijas.
Plečiantis į kaimynines rinkas neretai neįvertinami kultūriniai šalių skirtumai. Bendraudami su vietinėmis valdžios institucijomis taip pat galite susidurti ir su biurokratiniais skirtumais. Siekdami sumažinti rizikas ar išvengti papildomų išlaidų, turėtumėte įvertinti kultūrinius skirtumus iš anksto.
Kultūriniai skirtumai gali sukelti ne tik iššūkius. Tai yra proga tobulinti savo veiklą, produktus ar verslo valdymo modelį. Praktika ypač veiksminga, jeigu perkeliate dalį darbuotojų iš naujosios rinkos dirbti į pagrindinę organizaciją.
Apsvarstykite, ar tarptautinė plėtra turės įtakos pagrindinės jūsų organizacijos valdymui. Pavyzdžiui, kai kuriuose ūkio sektoriuose nauja rinka turi įtakos tiekimo grandinei. Plėtra leidžia įvertinti, ar pagrindinės organizacijos veikla vis dar yra optimali.
Plėtra naujose rinkose gali reikšti, kad jums reikės pakelti savo darbuotojų kompetencijas į naują lygį. Tai gali reikšti įvairius dalykus, pradedant nuo apskaitos mokymų, baigiant kalbos kursais pardavimų vadovams. Kalbant apie naują organizacijos dalį, dažnai tenka parengti išsamų pristatymą apie jūsų įmonės veiklą, procesus, kultūrą ir istoriją.
Visa tai reikia apsvarstyti vykdant plėtrą.
Dabar laikas įsivertinti. Kaip vyksta jūsų tarptautinė plėtra? Ar tai buvo tinkama strategija, ar verslo plane padarytos prielaidos buvo teisingos? Ką išmokote, ką galėtumėte panaudoti ateityje?
Galime jums padėti atlikti palyginamąją ir konstruktyvią analizę, kuri rodo kelią pirmyn ir siūlo patobulinimo būdus.
Ar jūsų įmonės veikla peržengia vienos valstybės sienas? Pasiūlymai, atitinkantys konkrečias tarptautinių klientų reikmes.
Jei svarstote galimybę verstis importo arba eksporto veikla, šiose rekomendacijose galite rasti naudingų patarimų ir nurodymų.
Ar esate pasiruošę perkelti savo verslą į kitą lygį? Mes parengėme keletą patarimų, kaip jums padėti plėsti savo verslą.