Ko reikia jaunam specialistui, norinčiam suteikti pagreičio savo karjerai? Tarptautinės patirties užsienyje, atsakomybės už projektus ir sugriautų mitų apie būsimus darbdavius. Jaunasis projektų valdymo specialistas Skirmantas Gricius, pasinėręs į pusantrų metų karjeros nuotykį mano, kad būtent šios trys sudedamosios dalys – pagrindas sėkmingai karjerai.

Apsigynęs projektų valdymo magistro laipsnį Mykolo Romerio universitete, S. Gricius nieko nelaukęs pradėjo ieškoti galimybių karjeros startui ir nutarė prisijungti prie pilnai apmokamos tarptautinės „Danske Graduate“ programos, kurios tikslas – pritraukti pačius geriausius universitetų magistro studijų absolventus ir suteikti jiems galimybę įgyti patirties globalioje darbo rinkoje. Per pusantrų metų trunkančią programą dalyviai vieną ar du iš trijų pusmečių dirba užsienyje: darbuotojas pats renkasi iš siūlomų projektų, verslo padalinių ir šalies.

 

Didžiausias iššūkis – visiems priimtinas pokytis
Pirmąjį pusmetį Lietuvoje, komandos ir vadovų padedamas, S. Gricius įveikė ir pirmąją užduotį – kartu su kolegomis sukurti tobulesnę ir patogesnę projektų bei projektų portfelio stebėjimo ir raportavimo sistemą. Specialisto teigimu, šis iššūkis padėjo apsiprasti organizacijoje ir ją pažinti: reikėjo kalbėtis, derinti darbuotojų lūkesčius ir norus. Po pusės metų, prieš pat išskrendant į antrąją programos dalį Danijoje, naujoji sistema buvo paleista ir iki šiol sėkmingai veikia.

Atvykęs į Daniją vaikinas jau žinojo, kad norint sėkmingai integruotis dinamiškose tarptautinėse organizacijose reikia greitai prisitaikyti prie pokyčių ir vis didėjančių atsakomybių. Pirmąją dieną Kopenhagoje S. Gricius sužinojo, kad šį kartą teks gilintis ne tik į vidinius, bet ir išorinius banko projektus, kurių tikslas – sukurti konkretų įrankį, tobulinantį projektų valdymą ir klientų pasitenkinimą. „Galimybė prisidėti prie didesnių projektų, tuo pačiu reiškia ir galimybę ne tik labiau patobulėti kaip specialistui, bet ir sukurti didesnę pridėtinę vertę bankui bei jo klientams“, – sako S. Gricius.

Specialistas pripažįsta, kad kone didžiausias iššūkis ir buvo sukurti visiems priimtiną pokytį. Produktas, prie kurio teko dirbti S. Griciui, iš esmės turėjo keisti jau ilgai organizacijoje dirbančių darbuotojų įpročius. „Viena geriausių „Danske Graduate” programos dalių, kad savo kasdieniu darbu tu gali daryti realią įtaką, pokytį, keisti ir tai yra didžiulė atsakomybė, kurią tau patiki ir kurią tu turi prisiimti“, – įspūdžiais dalijasi specialistas.

Stereotipus laužanti patirtis
S. Griciui tiek Lietuvoje, tiek ir Danijoje įsiminė nuoširdus vadovų dėmesys. Vaikinas visuomet žino, į ką reikėtų kreiptis prireikus pagalbos, o vadovai negailėjo patarimų, padedančių augti tiek profesinėje, tiek ir asmeninėje srityje. Vaikinas prisimena, kad pirmąją darbo dieną Danijoje pirmajame susirinkime S. Griciaus vadovas jam pasiuntė lapelį, kuriame buvo parašyta: „Skirmantai, jeigu kyla klausimų, pasižymėk juos ir po susirinkimo aš tau viską paaiškinsiu“. Vaikino teigimu, tai puikiai iliustruoja tikrąją darbo kultūrą, kuri yra visiškai priešinga anksčiau jo susidarytiems stereotipams apie dideles kompanijas ir jų požiūrį į darbuotoją.

Tarptautinėje įmonėje visuomet gausu specialistų iš įvairių pasaulio šalių ir čia visi dirba komandoje. Pasak S. Griciaus, akivaizdžiausias globalios komandos pranašumas – gebėjimas į tą pačią problemą ar užduotį pažvelgti iš skirtingų perspektyvų. Nors didžioji vaikino komandos dalis – danai, kultūrinių skirtumų jis teigia praktiškai nejuntantis – geriau vieniems kitus suprasti padeda kartu kuriamos tradicijos: „Pavyzdžiui, penktadieniais visa komanda pusryčiauja kartu, o per įprastų dienų pietus pastebiu kolegų pastangas kalbėti angliškai, kad pokalbiuose galėčiau dalyvauti ir aš“, – sako S. Gricius.