Mokosi ne tik darbe, bet ir už darbo ribų

„Mano komandos nariai labai nori mokytis – jie mokosi ne tik darbe, bet ir už darbo ribų. Jei ne visų didelis noras mokytis, galbūt mums nepavyktų taip puikiai kartu dirbti“, – sako Greta Krylovaitė, „Danske Bank“ Front End programuotoja ir Privataus debesies portalo UX/UI komandos vadovė. Jos komanda mokosi ir dalyvaudama du kartus per savaitę vykstančiuose Front End programuotojų pokalbiuose: „Susitinkame ir kalbame apie problemas, su kuriomis susiduriame darbe – jei, pavyzdžiui, vienam iš komandos narių kažkas nesiseka, stringa, visi kartu susėdame, bendrai aiškinamės. Tokiu būdu taip pat tobulėjame.“

Komandos noras mokytis, pasak Gretos, sutampa su „Danske Bank“ vertybėmis ir darbo kultūra. „Mūsų komandoje daug studentų ir neseniai studijas baigusių. Natūralu, kad jie turi dar daug ko išmokti, lygiai kaip ir aš. Padeda ir tai, kad daug kas iš komandos rašo baigiamuosius bakalauro darbus – ateina ir siūlo darbe pritaikyti studijuotas gerąsias programavimo praktikas“, – pasakoja ji. Su tikslu mokytis, dalintis žiniomis jos komandoje inicijuoti ir minėti reguliarūs frontenderių pokalbiai: „Dabar yra tas momentas, kai mums reikia dalintis žiniomis, kad nesustotume vidutiniame lygyje. Ir tai veikia. Turėjome tokį komandos narį, kuriam nuolat rašydavau komentarus, kad netvarkingai parašė kodą. Po pusmečio jau jis kitiems tai rašo ir liepia susitvarkyti.“



Nori būti kieti programuotojai

Kaip rodo minėtas pavyzdys, Gretos komandos nariai nevengia vienas kitam išsakyti vertinimų, pasidalinti atgaliniu ryšiu. „Komentarai, atsiliepimai labai gerai priimami. Mūsų bendravimas komandoje labai laisvas. Absoliučiai kiekvienas su degančiomis akimis kalba apie programavimą. Ta meilė programavimui, jei taip galima sakyti, ir vienija mūsų komandą. Gerai sutariame ir dėl to, jog visi esame atsakingi. Blogai jaučiamės jei, tarkim, atrodo, kad kažkurį laiką ne taip efektyviai dirbom“, – sako Greta. – „Mes esame labai geroje terpėje, kur galime išbandyti viską, ką norime daryti, ir mes norime daryti geriausius projektus, pasiekti aukštesnį lygį. Pirmiausia, to norime dėl savęs – norime būti kieti programuotojai.“

Tai, kad jau tokie yra, patvirtina kolegų atsiliepimai: „Back End komandai pasamdėme merginą, dalyvavusią „FuturePros“ programoje. Ir nors dar net metai nepraėjo, ji jau pranoko lūkesčius. Neseniai į tokią pat poziciją pasamdėme ir išorės konsultantą, kuris moka labai gerai rašyti kodą, tačiau minėta mergina nei kiek nenusileidžia. Išvada tokia, kad po metų dalyvavimo programoje ir darbo organizacijoje „FuturePros“ dalyvis gali lygiai taip pat gerai integruotis į komandą kaip ir darbo patirties jau turintis programuotojas. Viskas, ko reikia – tai atsirinkti teisingą žmogų“, – tvirtina Greta Krylovaitė, pati komandos vadovės pareigas pirmiausia pasimatavusi, kai turėjo pavaduoti darbo atrankoje negalėjusius dalyvauti kolegas.

„Trečiaisiais mano darbo „Danske Bank“ metais tuometinis vadovas pasiteiravo, ar galėsiu suorganizuoti būsimo kolegos – Back End specialisto – atranką per „FuturePros“ programos atviras atrankas. Tuomet ir prezentaciją paruošiau, kuria pristačiau mūsų komandą būsimiems programos dalyviams, ir organizavau nuotolinius interviu. Taip atsirinkome kolegą iš programos, o aš sulaukiau vadovo klausimo, ar mane domintų vadovės pozicija“, – prisimena Greta.

Pasak jos, nors vyrauja įsitikinimas, kad programuotojai nėra „žmonių žmonės“, jai patinka ir programavimas, ir darbas su žmonėmis. Be to, žmogiškųjų išteklių vadybos žinių ir praktikos ji įgijo prieš ateidama į „Danske Bank“: dar studijų metu Greta įsidarbino techninės pagalbos specialiste vienoje IT kompanijoje, o kai su personalo atranka dirbantiems kolegoms prireikė pagalbos – techninės perspektyvos samdant IT specialistus, ji padėjo – tapo žmogiškųjų išteklių koordinatore. Praėjusi atranką pernai vasarą Greta tapo komandos vadove. „Vadovauju septyniems žmonėms ir jie visi yra buvę arba esami „FuturePros“ programos dalyviai.“
 
Antraisiais jos darbo metais į Privataus debesies portalo komandą buvo priimti net 4 „FuturePros“ 
dalyviai, trečiaisiais – dar 2 programos dalyviai. „Kiekvienais metais studijas baigia ir darbo ieško daug studentų, tarp kurių tikrai gausu sumanių žmonių, norinčių pradėti savo karjerą. Vis tik, neturėdami patirties, jie ne visada drįsta iš karto kandidatuoti į jaunesniųjų specialistų pozicijas. Kaip ir man, kai kuriems suveikia imposterio sindromas – galvoja, kad nėra pilnai pasiruošę darbui, todėl jiems drąsiau ir patogiau kandidatuoti per karjeros (re)starto programą „FuturePros“, – dirbdama „Danske Bank“ spėjo įsitikinti Greta. Ar samdysi jau patirties turinčius jaunuosius specialistus, ar be patirties, bet dalyvaujančius „FuturePros“ programoje, pasak jos, – esmė ta pati: „Tai iš tiesų puiki programa, kuri suteikia šansą tiek studentams, tiek persikvalifikuojantiems žmonėms.