- Daugiau nei 150 „Agile“ trenerių „Danske Bank“ grupės mastu kasdien padeda organizacijos darbuotojams išspręsti net sudėtingiausius klausimus;
- „Agile“ trenerių darbas išties dinamiškas – jie dirba su komandomis, produktų šeimininkais ir pačia organizacija;
- Gausi „Agile“ trenerių bendruomenė užtikrina nuolatinio mokymosi ir augimo galimybes.
Prieš devynis mėnesius beveik 5000 „Danske Bank“ grupės darbuotojų atsisakius tradicinių darbo modelių ir perėjus prie „Agile“ metodikos kaip niekad išryškėjo „Agile“ trenerių (angl. Agile coach) poreikis ir jų svarba organizacijai. Daugiau nei 150 tokių specialistų „Danske Bank“ grupės mastu padeda užtikrinti sklandžią transformaciją, didinti naujai suformuotų komandų efektyvumą ir pasitenkinimą darbu. „Agile“ trenerė Rimantė Petkevičienė pastebi, kad ši, nuolat tobulėti skatinanti, veikla nestokoja iššūkių, tačiau juos įveikti padeda kūrybiškumas ir drąsa eksperimentuoti.
Šių metų sausio mėn. „Danske Bank“ technologijų ir paslaugų komandos persiformavo į 26 gentis (angl. tribes), kurių kiekviena turi po maždaug 10-20 komandų (angl. squads). Visos jos dirba pagal „Agile“ principus, padedančius didinti skaidrumą, sumažinti atotrūkį ir proceso perdavimo momentų kiekį tarp skirtingų komandų, taip greičiau, kokybiškiau reaguojant į pokyčius produkto kūrimo ar tobulinimo metu. Šios transformacijos metu ypač išryškėjo „Agile“ trenerių poreikis, kurių kasdienį darbą galima suskirstyti į tris pagrindines sritis: darbą su komanda, produkto šeimininku (angl. product owner) ir darbą organizacijoje.
„Agile“ trenerio darbas su komanda
„Agile“ trenerė Rimantė pasakoja, kad kaip ir įprasta po didelių pokyčių, buvo stebimas darbuotojų įsitraukimo sumažėjimas, tad šios problemos sprendimų paieška tapo vienu svarbiausių „Agile“ trenerių iššūkių dirbant su komandomis.
„Didelės transformacijos yra dažnai siejamos su tam tikru nerimu ar nežinomybe. Šios baimės gali kilti iš to, kad darbuotojai patenka į naujas komandas ar pradeda dirbti su produktais, su kuriais anksčiau neteko susidurti. Taip pat tai gali būti susiję su pačiu darbo organizavimo principu. Pavyzdžiui, po „Danske Bank“ įvykusių pokyčių „Agile“ komandoms buvo suteikta labai daug savarankiškumo ir laisvės priimant sprendimus, tačiau prie to greitai prisitaikė ne visi. Todėl „Agile“ treneriai padeda darbuotojams ugdyti savarankiškumą, drąsą eksperimentuoti, gebėjimą atpažinti situacijas, kuriose sprendimus jie gali priimti savarankiškai komandos viduje“, – pasakoja Rimantė, apibendrinanti, jog „Agile“ treneriai padeda kurti darbuotojų produktyvumą ir pasitenkinimą darbu puoselėjantį mikroklimatą komandose.
Darbas su produkto šeimininku
Pasak Rimantės, dar viena svarbi „Agile“ trenerių atsakomybė – darbas su produktų šeimininkais. Rimantė pastebi, kad koučingas yra ypač reikalingas iki šiol „Agile“ aplinkoje nedirbusiems produktų šeimininkams.
„Su produktų šeimininkais, kurie įprastai turi daug specifinių žinių apie tam tikrą produktą ir jo vartotojų poreikius, tačiau nebūtinai yra dirbę „Agile“ komandose, mes turime reguliarius susitikimus 1-2 kartus per savaitę. „Agile“ treneriai padeda produkto šeimininkui ir komandai pasirinkti tinkamiausias „Agile“ technikas ir įrankius kuriant sėkmingą produktą, pagal prioritetus paskirstyti darbus, spręsti organizacinius iššūkius ir pan., kad komandos turėtų visas galimybes dirbti kuo efektyviau, o produkto šeimininkas galėtų fokusuotis į kliento lūkesčius atitinkančio produkto vystymą ir verslo tikslų išpildymą”, – teigia Rimantė.
Darbas su organizacija
Rimantės teigimu, vienas „Agile“ treneris vidutiniškai dirba su 2-3 komandomis, o taip pat ir su pačia organizacija. Ji pastebi, kad šioje srityje niekada nebūna rutinos, o kūrybiškumas yra tiesiog būtinas.
„Dirbant su organizacija nuolatos atsiranda galimybių išbandyti save įvairiose užduotyse, tokiose kaip ketvirčio veiklų peržiūrų bei planavimo (angl. QBR) procesų tobulinimas, genties ar organizacijos masto renginių formatų parinkimas, įvairių sričių mokymų medžiagos kūrimas bei moderavimas, genties retrospektyvų organizavimas. Tenka paanalizuoti ir darbo įrankių (tokių kaip JIRA, Confluence, Miro) galimybes siekiant juos geriausiai pritaikyti plačiu spektru, prisijungti prie darbo grupių, susibūrusių spręsti skirtingas problemas, šviesti suinteresuotus asmenis ir komandas, padėti ieškoti sprendimų tarp genčių turinčių bendradarbiavimo sąlyčio taškų“, – pasakoja Rimantė.
Jos teigimu, labiausiai džiugina tai, kad įsitraukiant į bet kurią iš šių veiklų, fokusas neapsiriboja tik įgyvendinimu, bet yra koncentruotas į vertės užtikrinimą visame procese. Tam, pasak Rimantės, neretai prireikia pasitelkti kūrybiškumą, čia nestinga įkvepiančio chaoso.
„Viliuosi, kad tokiomis savo pastangomis prisidedame prie organizacijos, kuri yra atvira, išklausanti, neatsiribojusi nuo darbuotojų formavimo“, dalinasi Rimantė.
„Agile“ treneriai mokosi vieni iš kitų
„Be kasdienio darbo su atskiromis komandomis „Agile“ treneriai turi ir savo bendruomenę, kuri leidžia efektyviai mokytis vieniems iš kitų. Čia skirtingas patirtis turintys „Agile“ treneriai tobulėja dalindamiesi patarimais ir kartu ieškodami iškylančių problemų sprendimų būdų.“ – teigia Rimantė.
Pati Rimantė karjerą „Danske Bank“ pradėjo nuo kokybės užtikrinimo specialistės pozicijos. Prisijungusi prie komandos pastebėjo, kad gali prisidėti gerindama darbo procesus, padėdama pasiekti sutarimus tarp komandų dalyvaujančių produktų kūrime ir nieko nelaukdama prisiėmė papildomą „Scrum“ meistrės (angl. Scrum Master) rolę. Palaipsniui įsitraukimo į šią darbo sritį vis daugėjo, tad banke vykstant didžiajai reorganizacijai, Rimantė priėmė sprendimą daryti tai pilnu etatu ir tapti „Agile“ trenere.
„Manau, kad „Agile“ treneriu gali tapti kiekviena ir kiekvienas, kuriam patinka programinės įrangos kūrimo procesai ir jų efektyvinimas – nesvarbu, ar būtumėte programuotoja(-s), testuotoja(-s) ar verslo analitikė(-as) – turime kolegų, tapusių „Agile“ treneriais iš visų sričių – svarbu domėtis ir tuo tikėti”, – patirtimi dalijasi Rimantė.
Ji išskiria ir svarbiausias savybes, kuriomis pasižymi „Danske Bank“ dirbantys „Agile“ treneriai. Tai drąsa eksperimentuoti, atvirumas, gebėjimas aktyviai klausyti ir pastūmėti komandas prie savarankiško sprendimų priėmimo, o taip pat – nuolatinis mokymasis bei žinių troškimas.