Kažkada buvo populiarus TV serialas „Pretendentas“, kurio pagrindinis veikėjas galėjo tapti bet kurios profesijos atstovu. Į klausimus, kuo kasdien gyvena, kaip dirba ir su kokiais iššūkiais susiduria duomenų analitikas, IT projektų vadovas ar komunikacijos konsultantas, šiandien jam atsakyti turbūt būtų nesudėtinga – vos panorėjęs galėtų išbandyti norimą profesiją. Priešingai nei šis personažas, paprasti mirtingieji tokių ypatingų gebėjimų greičiausiai neturi, tačiau tai nereiškia, kad negali su vieno ar kito darbo specifika iš arti susipažinti kitokiais būdais. Vienas iš jų – šešėliavimas (angl. job shadowing), kurį gali išbandyti visi „Danske Bank“ Lietuvoje darbuotojai, įsitraukę į „Sneak Peek“ iniciatyvą.

 

Šešėliavimas – darbuotojų iniciatyva

 

„Sneak Peek“ iniciatyva gimė, kai 2016 metų pradžioje prisijungęs prie „Danske Bank“ komandos pradėjau ieškoti „užklasinės“ veiklos ir būdų prisidėti prie bendradarbiavimo organizacijoje skatinimo. Man buvo įdomu, ką veikia kolegos kitame biuro aukšte ar padalinyje, kokią įtaką vieni veiklos procesai turi kitiems bei kaip jie yra susiję.

 

Šešėliavimą buvau išbandęs anksčiau, todėl pasiūliau šią idėją ir „Danske Bank“ kolegoms. Drauge su Ona Juodkiene ir Raimonda Navickaite išgvildenome „Sneak Peek“ iniciatyvos koncepciją. Pirmą kartą „Sneak Peek“ įvyko 2017 metais, truko vos savaitę ir įtraukė tik „Danske Bank“ Grupės IT centro (DGITL) Lietuvoje darbuotojus, tačiau suteikė vertingos patirties iniciatyvą tobulinant. O svarbiausia – pamatėme, kad tai darbuotojams yra įdomu ir naudinga, todėl iniciatyva tapo reguliariu, du kartus per metus vykstančiu renginiu.

 

Galimybė ,,pasimatuoti" kitą profesiją

 

Šešėliavimas, kaip išduoda pats terminas, leidžia kuriam laikui pažinti tam tikrą profesiją ar pareigybę tarsi tampant jos atstovo šešėliu. Toks neįprastas kitos profesijos pasimatavimas šiuo atveju tampa naudingų dalykų sužinoti ir išmokti leidžiančia praktika. Čia pat reikėtų pažymėti, kad šešėliavimas, bent jau per „Sneak Peek“ iniciatyvą, vien stebėjimu neapsiriboja. Tai tik pirmasis etapas, po kurio seka aktyvus keitimasis informacija, o galiausiai – bandymai prisiliesti prie tam tikrų praktinių aspektų. Angliškai šį procesą galima apibūdinti trimis terminais: observing-interacting-hands on.

 

Dabar „Sneak Peek“ iniciatyva trunka dvi savaites ir joje gali dalyvauti visi norintys „Danske Bank“ Lietuvoje darbuotojai. Iki šiol iniciatyvai nereikia jokių kitų papildomų resursų – pakanka vien tik pačių darbuotojų įsitraukimo. Jos dalyviai – iš kurių vienas – šešėliaujantis, o kitas – šešėliuojamasis – patys susiplanuoja tokio bendradarbiavimo ir mokymosi tvarkaraštį bei tikslus. Iniciatyvos koordinatoriai jiems pateikia tik tam tikras rekomendacijas ir gaires. Galimos pozicijos šešėliavimui priklauso nuo to, kokie šešėliuojamieji užsiregistruoja programai, tačiau tai gali būti pačių įvairiausių komandų, profesijų ir pareigybių darbuotojai. Svarbu, kad jie reprezentuotų tam tikrą funkciją ar rolę. Dėl to šešėliauti galima net ir tolimų sričių kolegas.

 

Tiesa, šešėliuojamos yra tam tikros pareigybės, o ne konkretūs žmonės, todėl užsiregistravę tam tikros profesijos šešėliavimui darbuotojai iš anksto niekuomet nežino, kokį darbuotoją jie šešėliaus.

 

Būdas dalintis žiniomis

 

Kuo tokia praktika yra naudinga? Darbuotojui ji leidžia pamatyti bendresnį paveikslą, geriau suvokti, kaip funkcionuoja organizacija, kaip joje veikia tam tikri procesai, kokią įtaką jie turi vieni kitiems. Kartu tai leidžia geriau įvertinti savo paties darbą platesniame kontekste.

 

"Įsijautus vien į savo komandos darbus ir užduotis, nejučia galima užsidaryti savotiškame burbule, o asmeniniam ir profesiniam tobulėjimui tai nėra naudinga."

 

Kartu šešėliavimas leidžia pasisemti gerųjų praktikų iš kolegų, pritaikyti jų naudojamus įrankius ir metodus savo darbe. Taip pat šis metodas gali padėti išspręsti tam tikras problemas bei efektyvinti kasdienius procesus.

 

"Pavyzdžiui, susipažinę su kitų komandų specifika, „Sneak Peek“ iniciatyvoje dalyvavę infrastruktūros ir aplikacijų komandų darbuotojai sugebėjo tam tikrus bendrus procesus sutrumpinti nuo penkių dienų iki penkių minučių."

 

Toks realus atvejis įrodo, jog artimesnė pažintis su kolegomis gali duoti ir tiesioginės naudos komandų darbo efektyvumui, bendradarbiavimui – o tai kuria vertę ir organizacijai.

 

Be abejo, dalį darbuotojų dalyvauti programoje paskatina ir domėjimasis karjeros galimybėmis. Jie siekia išbandyti naujas dominančias sritis, atrasti savirealizacijos galimybių ir galbūt pasukti savo karjerą nauja linkme.

 

Pandemija šešėliavimui – naujas iššūkis ir galimybė

 

Nuo „Sneak Peek“ iniciatyvos pradžios, Lietuvoje joje jau spėjo sudalyvauti apie 1000 dalyvių, o 90 proc. paskelbtų pozicijų šešėliavimui kaskart užimamos vos per pusantros paros.

 

Tačiau tokiu aktyvumu apsiriboti neketiname. Siekiame iniciatyvą įgyvendinti visos „Danske Bank“ grupės lygiu, o dabartinė situacija dėl pasaulinės pandemijos tik paspartino šių tikslų įgyvendinimą. Šešėliavimą, kaip ir daug kitų procesų, šiemet teko perkelti į virtualią erdvę, o tai suteikia progą išbandyti ir tarptautinius ,,mainus‘‘.

 

Šiemet taip pat sukurta ir speciali „Sneak Peek“ šešėliavimo nuotoliniu būdu platforma, kuri leis įprastus „Sneak Peek“ susitikimus organizuoti dažniau bei padės mokymąsi perkelti į virtualią erdvę. Nors gyvi susitikimai ir pokalbiai daugumai visuomet yra artimesni, tačiau nauji sprendimai būti naudingi ir gyvenimui grįžus į įprastą ritmą.

 

Pasiruošimas šiųmečiam vasaros „Sneak Peek“ renginiui vyksta pilnu pajėgumu. Ką tik baigėsi registracija, kur darbuptojai galėjo pasiūlyti savo pozicijas šešėliavimui, tačiau tie kurie nori susipažinti su kolegų darbo virtuve vis dar gali rinktis iš paskelbto pozicijų sąrašo. Nuotolinis „Sneak Peek“ renginys vyks nuo birželio 29 d. iki liepos 12 d. Jei vis dar svarstote, ar verta? Mano atsakymas – tikrai verta, tad nepraleiskite progos – išbandyti naujas profesijas gali kiekvienas darbuotojas, nepriklausomai nuo užimamos pozicijos ar turimos patirties.