Prieš dešimtmetį pradėjęs dirbti valstybiniame sektoriuje, policijoje, iš arčiau pažinau teisėtvarkos mechanizmus. Šiandien dirbu „Danske Bank“ Tarptautiniame pinigų plovimo prevencijos skyriuje, kur kartu su kolegomis siekiame pažaboti finansines machinacijas tam, kad užkirstume kelią pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo nusikaltimams visame pasaulyje.

 

Mano kelias iki šios profesijos – netrumpas, tačiau šiandien sėkmingai pritaikau visas kompetencijas, įgytas tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuje. Tuo ir įdomi ši, palyginti nauja, tačiau labai sparčiai savo vietą išsikovojusi sritis, leidžianti „įdarbinti“ skirtingas kompetencijas ir patirtį viso pasaulio mastu turinčius darbuotojus.

 

Nuo anglų filologijos studijų iki nusikaltimų medžioklės

 

Universitetinis išsilavinimas suteikia platų žinių diapazoną, parodo, kaip sistemingai mokytis ir treniruoja loginį mąstymą. Studijuodamas įgijau anglų filologo specialybę, ištobulinau kalbos įgūdžius, kuriuos naudoju kasdien. Tačiau baigus studijas norėjosi plėsti profesinį lauką. Taip atėjau dirbti į vertimų poskyrį policijoje, kur versdavau raštu ir žodžiu per ikiteisminio tyrimo procesus.

 

Po ketverių metų pritrūkau erdvės ir, nusprendęs stiprinti kompetencijas, tęsiau karjerą migracijos skyriuje, kur viena įdomiausių veiklų buvo – užsieniečių, pateikusių prašymą dėl leidimo gyventi Lietuvoje, tikrinimas. Nors valstybinis sektorius turi savo pranašumų, galiausiai pajutau, kad policijai atidaviau pakankamai ir nusprendžiau praplėsti savo patirties ribas.

 

Pradėjęs darbą „Danske Bank“ Tarptautiniame pinigų plovimo prevencijos skyriuje ėmiausi įmonių tikrinimo. Taip pat save esu išbandęs transakcijų tikrinimo srityje. Abi sritys patrauklios dėl galimybės veikti tai, kas turi realią prasmę – galimybę užkirsti kelią nusikalstamai veikai. Tiesa, skiriasi dinamika. Tikrinant transakcijas trunkama nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, vertinama, ar jos nepažeidžia nustatytų reikalavimų. Jei aptinkama kažkas įtartino, transakcija nedelsiant stabdoma, atliekamas tyrimas. Kompanijų tikrinimas vyksta gerokai ilgiau, atliekami išsamūs tyrimai, komunikuojama su klientais, vertinami surinkti duomenys.

 

Nors kopti karjeros laiptais institucijos viduje nėra labai sudėtinga, asmeninio augimo galimybės vietoje, kurioje dirbu dabar, nepalyginamai didesnės. Skiriasi ir „minkštieji“ aspektai. Pavyzdžiui, kolegoms, neturintiems patirties valstybiniame sektoriuje, net ir tokius dalykus kaip atvira darbo erdvė, sudėtinga įvertinti. O man tokioje erdvėje dirbti labai patinka dėl stipresnės komandinės dvasios, sąlygų bet kada konsultuotis su kolegomis iškilus sunkumams ar pačiam dalintis patirtimi su jais. Aišku, yra ir minusų – pavyzdžiui, virusų plitimas šaltuoju sezonu. 😊

 

Valstybinio sektoriaus pamokos

 

Kompanijų tikrinimo procesas vyksta dinamiškai, todėl darbas čia turi vykti taip pat dinamiškai, jis reikalauja operatyvumo, greitos reakcijos, gebėjimo nedelsiant priimti sprendimus. Iš išorės paprastai ir galbūt nuobodžiai atrodanti veikla slepia aibę netikėčiausių niuansų, tačiau tam, kad juos pastebėtum, privalai turėti ištreniruotą akį, net plačiausioje visumoje gebėti įžvelgti smulkmenas. Svarbu būti kruopščiam, ugdyti analitinį požiūrį.

 

Šiuos gebėjimus, kaip ir darbo komandoje įgūdžius, įgijau dirbdamas policijoje. Šiandien juos stiprinu dabartinėje darbovietėje. Mokėti įsiklausyti į kolegas, žinoti vieni kitų stipriąsias ir silpnąsias puses – labai svarbu, norint pasiekti rezultatų, iš tiesų spręsti problemas.

 

Mūsų komandoje įprasta iškilus klausimams ar sunkumams kreiptis į kolegas ir kartu juos spręsti. Kadangi daugumoje komandų turime kolegų iš užsienio, bendravimas su jais padeda palaikyti pulsą ir geriau suvokti tarptautinę aplinką, kultūrinius skirtumus. Gyvenimas progresuoja šviesos greičiu, todėl svarbu žinoti, kokius įrankius gali pritaikyti tiek efektyvesniam darbui, tiek atpažįstant naujausius sukčiavimo būdus. Reikalingas čia ir technologijų veikimo išmanymas, ir aktyvus domėjimasis naujovėmis.

 

Vis dėlto klaidų išvengti neįmanoma nei dirbant valstybiniame sektoriuje, nei versle, ypač, kai darbas labai operatyvus ir dinamiškas, todėl svarbiausia – požiūris ir gebėjimas prisiimti atsakomybę. Reikia suvokti, kad iš klaidų mokomės, jei jas priimame kaip tą varikliuką, skatinantį tobulėti, padaryti geriau. Beje, neretai padaryta klaida sukelia daug nemalonių emocijų, bet galiausiai išeina į naudą: pradedi pastebėti tai, ko anksčiau nematei ir išvengti potencialiai didesnių klaidų svarbesnėse užduotyse.

 

Asmeninių savybių neužtenka – reikia ir technikos bei žinių

 

Be jau išvardintų dalykų, norint „pagauti“ išmoningiausią nusikalstamą atvejį, reikia daug dėmesio skirti ir techninei darbo pusei: skaityti teisės aktus, gilintis į direktyvas.

 

Darbas „Danske Bank“ man suteikė galimybę tobulėti kaip specialistui, siekti profesinių aukštumų,  stiprinti jau esamus įgūdžius ir ugdyti naujas reikiamas savybes. Nors čia dirbu kiek daugiau nei pusantrų metų, darbas yra labai dinamiškas – kartais net sunku patikėti kiek visko galima sužinoti ir pamatyti per trumpą laiką.

 

Kadangi veikiame tarptautinėje aplinkoje ir bendraujame su klientais bei kolegomis užsienyje, visada praverčia ir jų gimtosios kalbos žinios. Natūralu, kad visi palankiau žiūri į tą, kuris kalba jų kalba. Tai traktuojama kaip pagarba šaliai, kultūrai, prideda nematomą, tačiau reikšmingą vertę kuriant santykius su klientu.

 

Gyvenime vadovaujuosi principu „Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi“, tad pagrindinė mano taisyklė – pagarba kitam: tiek klientui, tiek kolegai, tiek visuomenei, prieš kurią esi atsakingas.

 

Kaip pradėti?

 

Šiandien interneto amžiuje pasiekiama viskas, tad norint pradėti karjeros kelią pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos srityje, tai padaryti nėra sunku, jei tik užtenka energijos ir noro pasaulį padaryti geresne vieta gyventi.

 

Pradėkite nuo kontakto užmezgimo su šios srities profesionalais, tačiau dar prieš tai, kaip ir kiekvienoje srityje, reikėtų išsikelti tikslą, atsakyti sau, kodėl jo sieki ir per kiek laiko pasieksi. Tai kertiniai dalykai, kuriuos turi lydėti drąsa: nebijoti nei klaidų, nei konkurencijos, nei to, kad tarptautinė aplinka, kurioje dirbsi, reikš ir būtinybę nuolat tobulėti, prisitaikyti prie dinamiškų sąlygų. Jei tai negąsdina, galiu patikinti, kad prasmės darbe kovojant su nusikaltimais ir pasitenkinimo užkirtus jiems kelią, irgi netrūks.