Gintarė Katkevičienė, „Danske Bank“ Turto finansavimo IT sprendimų skyriaus vadovė

Niekada gyvenime neturėjau mentoriaus, tačiau aplink visada buvo daugybė kolegų bei vadovų pasiruošusių padėti susidūrus su profesiniais iššūkiais, plečiant savo galimybių ribas bei įkvepiančių, kai pradinis entuziazmas išblėsdavo. Šiandien tokia patarėja ir palaikytoja stengiuosi būti ir pati, tačiau ne tik kasdienėje darbo aplinkoje, bet ir savanoriaudama mentorystės ir konsultacijų programoje „Women Go Tech“, skirtoje moterims, siekiančioms karjeros technologijų sektoriuje.

Treji metai patirties, trys unikalios ugdytinės ir trys sėkmės istorijos – taip galima apibendrinti pasibaigusį trečiąjį iniciatyvos sezoną. Juolab suvokiant, kad visas mokymo ir mokymosi procesas nesibaigė projekto realizavimu, šios moterys iš tiesų aktyviai veikia IT sferoje. Tai skatina plačiau kalbėti apie mentorystę ir jos aktualumą šių laikų visuomenėje.

Kodėl reikia mentorystės?
Kiekvienas, žengdamas į naują sritį, karjeros pradžioje gali būti šiek tiek pasimetęs. Jis ar ji dar gerai nepažįsta savo realių galimybių, neišmano darbo rinkos sąlygų, nežino įvairių profesinės veiklos niuansų, todėl kyla problemų norint suvokti, kur iš tiesų jaustųsi geriausiai. Čia į pagalbą gali ateiti mentorius, kuris ne aiškins ar pasakys, ką daryti, bet gilinsis ir analizuos konkrečią asmenybę ir jos poreikius, o, užčiuopęs pagrindinius bruožus, užduos tinkamus klausimus ir taip skatins mąstyti bei ieškoti atsakymų pačiam.

Kitas svarbus dalykas įsiliejant į darbo rinką – ryšių ir kontaktų mezgimas. Mentorius, kaip ilgesnį laiką tam tikroje sferoje dirbantis profesionalas, dažnai jau būna sukaupęs platų kontaktų spektrą, turi daug pažįstamų, su kuriais gali supažindinti ir jaunąjį kolegą.

Vėliau, kai viskas klostosi sklandžiai, būna, nutinka ir taip, kad, susidūrus su tam tikromis aplinkybėmis, tikėjimas savo jėgomis sušlubuoja. Įsivaizduojamos lubos pradeda slėgti. Tuomet čia pagalbos ranką vėl turi ištiesti mentorius.

Pastebiu, kad dažnai žmonės tiesiog bijo, perima nusistovėjusius stereotipus, o mano užduotis – jiems pateikti kitą galimą išeities tašką. Skatinu mąstyti ir galvoti, apsvarstyti ne tik finansinius, bet ir vertybinius klausimus.

Galų gale, konsultuojant žmogų nėra vieno metodo ar šablono, kurį būtų galima taikyti visiems. Turi atsižvelgti į situaciją, konkrečią asmenybę ir organiškai reaguoti į pokyčius. Tai primena man apie tai, kad kaskart į situaciją turi pažvelgti naujai, atsikratyti stagnacijos ir išankstinių stereotipų.

Todėl, manau, kad mentorystės patirtis svarbi ne tik ugdytiniui, bet ir mentoriui. Kiekvienas, turintis daugiau profesinės patirties, nepriklausomai nuo to ar jis yra kažkieno vadovas, ar ne, galėtų save išbandyti šiame amplua. Jis suteikia lyderystės kompetencijų, supažindina su žmonių psichologija, išugdyta empatija leidžia greičiau suvokti situaciją ir priimti tinkamus sprendimus.

Kaip viskas vyksta?
„Women Go Tech“ programoje mentoriaus ir mokinės bendravimas bei darbas kartu trunka pusę metų, per juos svarbu išsigryninti tikslus ir sukurti planą, kaip kartu jų bus siekiama.

Į IT sritį mano ugdytinės žengė vedamos smalsumo, noro realizuoti savo svajones, įgyti naujų kompetencijų, susirasti naujų galimybių darbo rinkoje. Yra ir nemažai moterų, kurios nori keisti savo specializaciją, atsisakyti ilgametės karjeros kitoje pozicijoje ir pradėti naują profesinį kelią. Jei matau, kad jos to nori iš tikrųjų, palaikau jas ir dalinuosi savo žiniomis, kaip tai padaryti.

Mentoriui, kaip ir komandos lyderiui, taip pat svarbu jausti pilną atsakomybę už savo veiksmus. Aš tikiu kiekvienu savo komandos nariu ir leidžiu jam augti žengiant į diskomfortiškas situacijas su mano užnugariu, net ir tada, kai jie šiek tiek netiki savimi.

Stereotipai nyksta, tačiau procesui reikia nuolatinio palaikymo
„Women Go Tech“ projektas skirtas merginų ir moterų integracijai į Tech darbo rinką, ir kai kam gali kilti klausimų, kodėl akcentuojama viena lytis. Tikiu, kad tai būtina ir nors po truputį vaduojamės iš stereotipų, deja vis dar tenka susidurti su anachronišku požiūriu į moters poziciją.

Kaip rodo statistiniai duomenys, vos 17 proc. iš maždaug aštuonių milijonų Europoje veikiančių informacinių ir komunikacinių technologijų specialistų yra moterys. Taip pat didelė dalis net ir turinčių atitinkamą išsilavinimą moterų darbo rinkoje ilgai neišsilaiko. Tai aktualu ir Lietuvoje, mat tarp šio sektoriaus darbuotojų moteriškos lyties atstovių yra tik ketvirtadalis.

Ir nors apie lyčių lygybę kalbama kasdien, kad pokyčiai vyktų, juos reikia nuolatos puoselėti ir daryti matomus. Kaip tai daro labai apčiuopiamas Kristen Visbal kūrinys – mažos mergaitės statula, pavadinimu „Bebaimė mergaitė“ („Fearless Girl“), vieną dieną drąsiai „atsistojusi“ ir iškėlusi galvą prieš garsųjį Volstryto bulių. Tiesa, skulptūra praėjusių metų pabaigoje perkelta į kitą „vyrų teritoriją“ – priešais Niujorko akcijų biržos pastatą.

Tiek tokios meninės intervencijos į aplinką, tiek mentorystė – tai būdai, padedantys kurti pokyčius ir prisidėti prie laisvesnės visuomenės bei galimybių kiekvienam išpildyti savo potencialą ir lūkesčius nepaisant jokių stereotipų.