Pirmąjį birželio sekmadienį Lietuvoje švenčiant Tėvo dieną, kalbiname „Danske Bank“ dirbančius tėčius, kurių šeimose nėra vietos įsisenėjusiems lyčių stereotipams. Tėčiai neabejoja, kad atvira širdis ir mintys bei nuoširdūs pokalbiai tarp partnerių, leidžia kurti šeimą, kurioje tėtis puikiai jaučiasi išėjęs ilgų vaiko priežiūros  atostogų, o atžalos gali džiaugtis vaikyste be visuomenės vis dar diktuojamų normų. 

Iš Danijos į Lietuvą gyventi su šeima persikėlęs „Danske Bank“ Elgesio dizaino komandos vadovas Maiklas Olinger – dviejų berniukų tėtis. Jis pastebi, kad tik atvykus į Lietuvą jam teko susidurti su šalyje vis dar vyraujančiais lyčių stereotipais ir aplinkinių požiūriu, kokias pareigas šeimoje turi užimti vyras ar moteris. 

 


„Ar sugebėsiu pasirūpinti savo vaikais? Šis klausimas mane tikrai nustebino ir net gerokai įžeidė.“

Maiklas Olinger 




„Lietuvoje gyvename jau 2,5 metų ir per šį laiką turėjau galimybę pats patirti, kad stereotipai lyčių atžvilgiu vis dar gajūs, ypač kalbant apie šeimą ir kaip ji turėtų funkcionuoti. Pamenu, kai žmonai išvykus ilgesnių atostogų su draugėmis, iš aplinkos sulaukiau daug nuostabos ir klausimų, ar sugebėsiu vienas dvi savaites rūpintis savo vaikais. Ar sugebėsiu pasirūpinti savo vaikais? Šis klausimas mane tikrai nustebino ir net gerokai įžeidė“, – pasakoja Maiklas. 

Jo teigimu, lyčių stereotipai persiduoda ir vaikams, taip apribojant jų galimybes laisvai rinktis mėgstamas veiklas, spalvas, žaislus ar net reikšti emocijas. Maiklas stengiasi to išvengti ir savo šeimoje su sūnumis atvirai diskutuoja apie visuomenės primetamas normas bei stengiasi kurti tokią aplinką, kurioje vaikai augtų sąmoningi ir gebėtų patys rinktis, nepaisydami tokių apibūdinimų, kaip „vyriška“ ar „moteriška“. 

„Mano žmona tikrai geriau įvaldžiusi siuvimo mašiną, o aš mielai tvarkau šeimos draudimo reikalus, bet juk tai susiję su asmeniniais pomėgiais, patirtimi ir turimomis žiniomis, o ne lytimi. Ji puikiai valdo plaktuką, o aš tikiu, kad gaminu geresnius desertus. Ji moko berniukus žvejoti, o aš – šokti. Savo šeimoje siekiame atsiriboti nuo bet kokių lytims priskiriamų stereotipų, ar tai būtų vaikų auklėjimas, ar priežiūra jiems susirgus“, – kalba Maiklas.

 

„Džiaukitės laiku su vaiku, pramogaukite, žaiskite, net jei neinate tėvystės atostogų, jūs esate pats geriausias tėtis savo vaikui, tad išnaudokite jam skiriamą laiką tinkamai.“

Jonas Klimas

„Danske Bank“ „Agile“ treneris Jonas Klimas, kuris beveik metus praleido vaiko priežiūros atostogose, taip pat pasidalino tėvystės ir darbo derinimo patirtimi. Dabar jo sūnui Vyčiui jau ketveri, o sprendimas likti namuose su kūdikiu J. Klimui leido ne tik atrasti ryšį su atžala, bet ir po atostogų naujomis jėgomis grįžti į darbus.

„Link tokio sprendimo ėjome kartu su žmona Guoste. Aš jaučiau, kad kiek nusibodo tuometinis darbas, užklupo rutina ir norėjosi kažko naujo. Tuo metu žmona planavo daryti karjeros pokytį ir tam reikėjo skirti daugiau laiko. Taip natūraliai ir supratome, kad gal verta pabandyti. Tėvystės atostogų metu maždaug pirmus tris mėnesius dar buvome namuose visi kartu, tik žmona daugiau laiko skyrė mokslams, o aš pratinausi būti su vaiku. Vėliau, žmonai susiradus darbą, likome dviese su Vyčiu smagiai leisti laiką“, – tėvystės atostogas prisimena Jonas. 

Pasak jo, toks jaunos šeimos sprendimas nesulaukė neigiamų komentarų ar kreivų aplinkinių žvilgsnių. Jonas tiki, kad jo aplinkoje visi puikiai supranta,  kad kiekvienas žmogus, kaip ir kiekviena šeima, renkasi tokį kelią, kokį supranta ir įsivaizduoja geriausiai. 

Jonas taip pat pasakoja, kad sugrįžimas į darbus po ilgų vaiko priežiūros atostogų buvo ganėtinai sklandus. Daugiau pastangų pareikalavo tik pirmieji mėnesiai, kai mažasis Vytis pradėjo eiti į darželį, o jis pats su žmona turėjo iš naujo susikalibruoti pareigas, surasti šeimai tinkamiausią pusiausvyrą. Neilgai trukus jauna šeima grįžo atgal į vėžes, o dabar Jonas šį tą gali patarti ir esamiems ar būsimiems tėvams. 

„Džiaukitės laiku su vaiku, pramogaukite, žaiskite, net jei neinate tėvystės atostogų, jūs esate pats geriausias tėtis savo vaikui, tad išnaudokite jam skiriamą laiką tinkamai. Nepamirškite mamų, atvirai kalbėkitės šeimoje apie rūpesčius ir kartu atrasite būdus tai išspręsti. Viskas bus gerai“, – sako Jonas. 

Šiuo metu daugiau nei 250 „Danske Bank“ darbuotojų yra vaiko priežiūros atostogose ir nors didžioji dalis jų yra moterys, tėvystės atostogų nusprendžia išeiti ir vis daugiau vyrų. Organizacija stengiasi užtikrinti, kad visi darbuotojai vaiko priežiūros atostogų metu ir toliau jaustųsi banko dalimi bei neprarastų ryšio su savo darboviete. Vaikus prižiūrintiems darbuotojams suteikiamas kritinių ligų ir nelaimingų atsitikimų draudimas, nuolaida sveikatos draudimui, jie gali naudotis visomis partnerių suteikiamomis nuolaidomis, yra laukiami biuruose esančiuose sporto klubuose. Taip pat – sulaukia kvietimų į renginius, kalėdinių dovanų ir ketvirtinių naujienlaiškių su darbuotojams aktualia informacija. Daug dėmesio skiriama ir sklandžiam grįžimui į darbus po vaiko priežiūros atostogų: darbuotojų atlyginimai peržiūrimi pagal rinkos situaciją, suteikiamos lanksčios darbo iš namų galimybės, o grįžusių į biurus laukia vaikams draugiška aplinka.