Savanorystė – gražiai skambantis, kilnią prasmę turintis žodis, tačiau dažnai niekad to nebandžiusiam žmogui tai gali atrodyti kaip baugi, daug laiko užimanti, sunki veikla. Iš tiesų tai reikalauja atsakomybės, motyvacijos ir laiko, tačiau, mano manymu, savanorystė turi ir kitą, daug didesnę ir gražesnę pusę. Mane ji moko būti atvirai įvairiems požiūriams, žmonių savybėms ir jų pasaulio suvokimui.


Tai padeda praplėsti mąstymą, skatina nuolat domėtis kitais ir turėti kuo mažiau išankstinių nuostatų. Savanoriaudama Krizių įveikimo centre matau, kaip bėgant laikui mano klientams palengvėja, jie atranda atsakymus ir būdus bei kryptis, kaip ir kur judėti toliau. Tačiau ilgainiui suprantu, kad savanorystės įgūdžius pritaikau tiek dirbdama „Danske Bank“ žmogiškųjų išteklių skyriuje, kur nuolat tenka bendrauti su daugybe skirtingų žmonių, tiek ir asmeniniame gyvenime. Todėl galiu drąsiai teigti, kad savanoriavimas leidžia judėti pirmyn ne tik klientams, kuriuos konsultuoju, bet ir man pačiai.


Veikla Krizių įveikimo centre


Krizių įveikimo centre savanoriauju jau beveik dvejus metus. Tai vieta, į kurią pasikonsultuoti gali ateiti kiekvienas norintis be jokių papildomų registracijų ar gydytojų siuntimų. Žmonės čia kreipiasi ne tik patekę į krizines situacijas, tačiau ir turintys įvairių psichologinių sunkumų ar klausimų, kuriuos nori aptarti su psichologu. Čia dirba profesionalūs psichologai, todėl ir pagalba yra profesionali, tačiau visi jie dirba savanoriškais pagrindais, tad kaina klientams yra gerokai mažesnė nei rinkoje – taip centras padeda psichologinę pagalbą pasiekti net ir tiems, kurie ne visada tai gali sau leisti finansiškai.


Aš pati šiuo metu dirbu „Danske Bank“ žmogiškųjų išteklių komandoje ir be galo mėgstu šį darbą, tačiau visada jaučiau norą gyvenime užsiimti ir veiklomis, susijusiomis su klinikine psichologija, kurią teko studijuoti. Taip atsidūriau Krizių įveikimo centre – pradėjau savanoriauti laisvu laiku kaip psichologė. Be to, jaučiu ir vidinę pareigą kokiu nors būdu prisidėti prie mūsų visuomenės gerovės, edukuoti kitus psichologinėmis temomis bei tiesiog kurti darnesnę aplinką. Jaučiu, kad būtent taip savanoriaudama, galiu kitiems duoti daugiausiai.


Emocinio intelekto ugdymas


Savanoriška veikla, kuria užsiimu, mane žavi tuo, kad su pasikonsultuoti atvykusiais žmonėmis mezgame jautrų, artimą, atvirą ryšį. Žmonės man patiki savo jautriausius išgyvenimus, paslaptis, sunkumus, pasakoja apie savo savijautą. Man tai yra didžiulė atsakomybė, bet tuo pačiu ir be galo įdomu. Kiekviena pažintis yra unikali ir įsimintina, nes kiekvienas žmogus man yra kaip atskiras pasaulis, tuo pačiu esantis mūsų bendro pasaulio kontekste. Po pirmo apsilankymo dažnai pratęsiame konsultacijas, o laikui bėgant matau, kaip žmonėms palengvėja, kaip jie keičiasi, pažįsta save geriau, priima save. Tai man įprasmina šią veiklą ir džiaugiuosi galėdama bent kažkiek prie to prisidėti.


Esu įsitikinusi, kad savanoriška veikla vienaip ar kitaip ugdo ir patį savanorį, skatina ieškoti naujų požiūrio taškų. Tai gali būti nauji įgūdžiai ar kitoks, platesnis, brandesnis požiūris. Esu tikra, kad būtent tokių – plačiai mąstančių, išsilavinusių tiek žinių, tiek emocinio intelekto prasme, – darbuotojų reikia ir pačioms organizacijoms. Džiaugiuosi, kad tokiems veikliems ir geranoriškiems žmonėms suteikiama galimybė daugiau savanoriauti ir dirbant „Danske Bank“. Tai puiki proga tobulėti mūsų įmonės darbuotojams bei patobulėjus šią patirtį pritaikyti kasdieniuose darbo procesuose, susitikimuose su kolegomis, klientais.


3 dienos savanorystei

 

 Kai pati darbinausi į „Danske Bank“, mane labai maloniai nustebino, jog yra net trys papildomos atostogų dienos, skirtos savanorystei. Tai yra išties svarbu, kadangi pernai 72 proc. „Danske Bank“ savanorių teigė, jog sudarytos galimybės savanoriauti jiems tapo viena iš priežasčių dar labiau didžiuotis esant šios organizacijos dalimi.


Pati asmeniškai dvi iš šių dienų išnaudoju savo pasirinktai savanorystei – man tai labai vertinga, nes kartais reikia budėti ar konsultuoti klientus darbo metu, o trečią – „Time to Give“ dieną – praleidžiame kartu su visais Lietuvoje dirbančiais „Danske Bank“ žmogiškųjų išteklių skyriaus kolegomis.


„Time to Give“ tai „Danske Bank“ darbuotojams suteikiama galimybė praleisti vieną darbo dieną per metus užsiimant savanoriška veikla. Darbuotojai patys gali nuspręsti, ar nori savanoriauti vieni, ar su savo komanda. Pernai visi drauge keliavome į vieną iš Lietuvos mokyklų ir edukavome paskutinių klasių moksleivius. Kalbėjome apie darbo rinką, karjeros galimybes, įgūdžius ir žinias, kurių jiems gali prireikti ateityje siekiant svajonių profesijos. Taip pat diskutavome apie streso įveikimo būdus, kurie jiems pravers vėliau laikant egzaminus ir gyvenant sveiką jauno žmogaus gyvenimą.


Praėjusiais metais Lietuvoje iš beveik 800 „Danske Bank“ darbuotojų dalyvavusių „Time to Give“ veikloje, net 81 proc. nurodė, kad tai padėjo jiems sustiprinti tarpusavio ryšius su kolegomis. Lygiai tą patį savanoriaudama su kolegomis jaučiu ir aš. Ši diena smagi ne tik tuo, kad galime padėti ar būti naudingi kitiems, bet ir patys galime sustiprinti ryšį su bendradarbiais, praleisti daugiau laiko kartu nedarbinėje aplinkoje.


Dirbti, savanoriauti ir turėti laisvo laiko


Didžiausia mano pačios baimė prieš pradedant savanoriauti buvo klausimas, ar tikrai suspėsiu ir dirbti, ir savanoriauti, ir dar turėti kokybišką laisvalaikį. Dabar galiu drąsiai sakyti, kad taip!


Nors savanorystė ir užima nemažai laiko, ypač, jeigu ja nori užsiimti kokybiškai, tačiau tai yra be galo naudingai praleidžiamas laikas. Kai tai suvoki, viską pavyksta suderinti ir laiko tikrai pakanka viskam. Manau, kad norint į gyvenimą įnešti naujų spalvų ir potyrių, praplėsti mąstymą, verta kiekvienam išbandyti savanorystę. Belieka tik atrasti sau mėgstamą, įdomią ir svarbią sritį.