Pasaulyje kiekvieną akimirką vyksta įnirtinga kova, apie kurią daugelis gyventojų net nenutuokia. Tuo metu, kai skaitote šį sakinį, vykdoma tūkstančiai atakų prieš kompiuterines įmonių sistemas ir ne mažiau mėginimų jas atremti. Tą pačią minutę kažkas kurpia naują planą, kaip internetu iš gyventojų išvilioti solidžią sumelę, o kažkas bando sumėtyti pėdas ir tokius neteisėtai įgytus pinigus „paslėpti“ kur nors Malaizijoje ar Filipinuose atidarytoje banko sąskaitoje. Jie turi paskubėti, nes bendradarbiaudami su Interpolu ar kita tarptautine institucija, karštais nelegalių transakcijų pėdsakais greičiausiai jau seka bankų sukčiavimo prevencijos ir suvaldymo specialistai. Tai tarsi trileris su daugybe serijų, kuriame tenka dalyvauti ir „Danske Bank“ Pasaulinio sukčiavimo suvaldymo padalinio specialistams.

 

Nusikaltėliai naudojasi kiekviena proga

 

Sukčiai, su kurias kovojame, yra labai įvairaus plauko. Dalis jų tėra mėgėjai, tykantys progų ir budrumą praradusių gyventojų ar įmonių darbuotojų klaidų. Jie ypač suaktyvėja įvairių krizių metu, kai visuomenė tampa labiau pažeidžiama. Covid-19 pandemija yra puikus to pavyzdys. Niekada iki tol negirdėtos internetinės parduotuvės, siūlančios įsigyti apsaugos priemonių arba įtartinos paramos medikams rinkimo platformos – visa tai gali būti tokių sukčių-oportunistų darbas, kurio tikslas išvilioti pinigus arba bankinių kortelių duomenis. Įvairių bandymų apgauti gyventojus šiuo metu stebime tris kartus daugiau nei tuo pačiu metu 2017 metais.

 

Geriausias apsauga nuo tokių nusikaltėlių – budrumas ir atidumas. Daugeliu atvejų tai paprasčiausiai reiškia būtinybę įsitikinti interneto svetainių saugumu, patikrinti jų saugumo sertifikatus, neatidarinėti įtartinų el. laiškų ir neaiškių nuorodų, o, juo labiau, nepateikinėti savo banko kortelės ar kitų asmeninių duomenų, jei kyla bent menkiausių įtarimų. Be abejo, realybėje viskas neatrodo taip paprasta, todėl gyventojai į nusikaltėlių parengtas pinkles vis tiek patenka, o tuomet į pagalbą tenka skubėti mūsų komandai.

 

Sukčiai – ne pėsti

 

Kita pasipelnyti siekiančių nusikaltėlių kategorija – gerai organizuoti profesionalai, turintys žinių ir įrankių sudėtingoms atakoms prieš įmones, bankus ar kitas institucijas rengti. Dažniausiai jie veikia grupėmis, kuriose kiekvienas turi savo užduotis. Priklausomai nuo jų sukčiavimo pobūdžio šie nusikaltėliai išmano ne tik IT sritį, bet ir žmonių psichologiją, finansų sektoriaus subtilybes, neretai pašvenčia daug laiko tam, kad gerai susipažintų su įmone, kurią ketina atakuoti, jos veiklos specifika ir sektoriumi. Žinomi netgi tokie atvejai, kai Azijos šalyse sukčių grupuotės įkuria fiktyvias kompanijas, turinčias įprastus biurus ir kitus įmonėms būdingus atributus tik tam, kad pridengtų savo pogrindinę veiklą.

 

Šie nusikaltėliai dažniausiai taikosi į didesnius laimikius, kartais savo planų įgyvendinimui ruošiasi ne vieną mėnesį ar metus. Sutikite, kad reikia išties nemažai pasišventimo, jog siekiant išvilioti pinigus iš įmonės, įsilaužtum į jos partnerių kompiuterius, sektum ir detaliai analizuotum aukomis tapusių juridinių subjektų santykius, jų susirašinėjimus, o atėjus tinkamam metui apsimestum vienos iš įmonių atstovu ir paprašytum atsiskaitymus už paslaugas pervedinėti į kitą sąskaitą. Kol tokia apgaulė paaiškėja, gali praeiti ne vienas mėnuo, o atakuojamos įmonės sąskaita patuštėti ne viena dešimtimi ar šimtu tūkstančių eurų.

 

Į kovą metamos didelės pajėgos

 

Kitas realus pavyzdys – sukčiavimo apsimetant įmonės vadovu atvejis. Teko girdėti atvejį, kai vienos įmonės buhalterė, gavusi tariamai kompanijos vadovo laišką su prašymu kas mėnesį į kitą sąskaitą pervesti tam tikrą sumą pinigų, klastos neįtarė ir, kaip paprašyta, darė tai daugiau nei metus. Tam, kad nusikaltimas išaiškėtų kuo vėliau, sukčiai suklastotame laiške pridūrė, kad darbuotoja apie pavedimus turėtų niekam neprasitarti, nes neva vykdomas itin slaptas projektas, kurio dalimi ji yra tapusi. Yla iš maišo išlindo tik po daugelio mėnesių, kai per įmonės vakarėlį buhalterė padėkojo vadovui už pasitikėjimą ir galimybę prisidėti prie slapto projekto. Ši istorija tik įrodo, kad nusikaltėlių fantazija yra beribė, o kitoje barikadų pusėje esančių sukčiavimo prevencijos specialistų darbo tai, žinoma, nepalengvina.

 

Jiems nelieka nieko kito, kaip stengtis nuolat būti bent vienu žingsniu nusikaltėlių priešakyje. Dėl to Lietuvoje įsikūręs „Danske Bank“ Sukčiavimo prevencijos ir suvaldymo padalinys, kuris aptarnauja visas Skandinavijos šalis, nuolat analizuoja sukčių veikimo taktikas ir metodus, jų naudojamus įrankius ir siekia užkirsti kelią nusikaltimams. Tam kuriami įvairūs techniniai sprendimai, matematiniai modeliai, kurie apsunkina gyvenimą nusikaltėliams. Taip pat svarbus išlieka ir žmogiškasis faktorius, nes jei klientas bus pasiryžęs padaryti tam tikrą bankinį pavedimą, jo gali neapsaugoti joks algoritmas. Dėl to mūsų darbuotojams neretai netgi tenka asmeniškai įtikinėti klientus, kad vienas ar kitas jų daromas sandėris yra rizikingas ir kvepia sukčių darbeliais.

 

Budrumo svarbu neprarasti kiekvienam

 

Galiausiai, mūsų komanda ne tik stovi gynybinių linijų priešakyje, bet ir skuba į pagalbą tuomet, kai neteisėta transakcija jau būna įvykusi. Neretai pinigus „vaikytis“ tenka po visą pasaulį, o tai darome bendradarbiaudami su skirtingų šalių teisėsauga, Interpolu, Europolu, kitomis institucijomis ir bankais skirtinguose pasaulio kampeliuose. Dėl to turime kolegų, kurie kalba ne tik anglų, danų ar ispanų, bet ir, pavyzdžiui, kinų kalba. Be to, tokiais atvejais tenka lenktyniauti su laiku, todėl būna, kad reaguoti į tam tikras situacijas, stabdyti transakcijas ir perspėti kitus bankus tenka ir vidurnaktį.

 

Išgirdę apie sukčiavimo atvejus žmonės neretai galvoja – „na kaip gi galima užkibti ant tokio kabliuko? Aš tai jau tikrai taip nepasimaučiau“. Vis tik vienas iš dalykų, kurį supranti dirbdamas su sukčiavimo atvejais, yra tas, kad neegzistuoja joks „tipinis“ nuo sukčių nukenčiantis klientas, nėra bendrų visas aukas vienijančių bruožų. Nusikaltėliai paprastai moka labai gerai identifikuoti kiekvieno silpnąsias vietas ir taikosi būtent į jas. Dėl to pažeidžiamas yra kiekvienas žmogus, tad visi privalome būti budrūs. Savo ruožtu mūsų komanda siekia padaryti viską, kad kovoje su sukčiais būtume laiminčioji pusė.