Informacinės technologijos, kibernetinis saugumas, inžineriniai sprendimai vis mažiau asocijuojasi su vyrų pasauliu. Kaip ir tai, jog turi dirbti universiteto diplome nurodytą darbą, kitaip rizikuoji pasirodyti neapsisprendusiu ar netikslingu.

Situacija sparčiai keičiasi į gera – pradedama suvokti, kad mūsų skirtumai ir gebėjimas matyti iš skirtingų perspektyvų, pasitelkiant įvairiausias disciplinas, suteikia pranašumą ir leidžia sukurti gerokai geriau visuomenės poreikius atspindinčius sprendimus. Galiausiai, rezultatai rodo, kad darbinėje aplinkoje kompetentingo specialisto neturi apibrėžti nei lytis, nei diplome įrašyta specializacija. Būtent tai ir noriu įrodyti savo pavyzdžiu.

Kol kitos mergaitės žaidė su lėlėmis, aš perrašinėdavau operacines sistemas

Nuo mažens buvau „tėčio vaikas“ ir mėgdavau stebėti, kaip jis taiso įvairią elektroninę techniką. Kai man buvo aštuoneri, kartu surinkome pirmąjį mūsų kompiuterį, vėliau prasidėjo tobulinimai, o būdama dešimties gelbėdavau bendraklasių kompiuterius perrašinėdama „Windows OS“, instaliuodama „MS Office“ paketus ir kitas programas. Vyresnėse klasėse „užkabino“ programavimas. Visa tai buvo įdomu, nauja, patiko iššūkio faktorius. Vėliau supratau, kad IT sritis yra labai plati, todėl suteikia beveik neribotas galimybes.

Vis dėlto besirenkant bakalauro studijų programą sudvejojau, ar noriu mokytis informacines technologijas. Suviliota naujai atsiradusios studijų programos, įstojau į kūrybinių industrijų specialybę. Čia gavau visai ne tai, ko tikėjausi, tačiau vos prasidėjus studijoms pradėjau vykdyti savo planą ir pradėjau dirbti IT srityje.

Kaip atėjau ten, kur dabar esu


Dar studijuodama pradėjau IT specialistės karjerą. Tapau „kabelių mergina“ (angl. cable girl arba Internet girl) „Nextcom“ įmonėje, vėliau įsidarbinau kibernetinių atakų įvykių analitike (angl. Attack Monitoring Events Analyst) „Barclays“ technologijų centre, o praėjusiais metais atėjau į „Danske Bank“, kur dirbu iki šiol. Čia esu IT apsaugos ir rizikos departamento vyresnioji saugumo architektė.

Kibernetinis saugumas „Danske Bank“ yra viena iš prioritetinių sričių, čia dirba apie 100 žmonių. Pagrindinis mūsų tikslas – sumažinti duomenų pažeidimo riziką bei apsaugoti banką nuo galimų išpuolių, kurie gali būti vykdomi įvairiais būdais.

Saugumo vertinimai užima didžiąją dalį mano darbinio gyvenimo. Kartu su kolegomis turime įvertinti ir peržiūrėti infrastruktūros sprendimų, aplikacijų architektūras, suprasti jų dizainus dirbti su kitais architektais ir sprendimų priėmėjais, kad būtų identifikuotos visos rizikos, saugumo spragos ir jautriausios iš jų būtų ištaisytos dar iki implementacijos. Reikia nustatyti ribas ir taisykles sprendimams ir produktams – tokia geriausia saugumo praktika.

Kaip tik pradėjus dirbti į mane žiūrėjo klientai?

Manau, kad dabartiniais laikais diplomas tavęs kaip specialisto tiesiog nebegali apibrėžti. Vertingiau – į konkrečią sritį nukreipti mokymai, sertifikatai ir tai, kaip žmogus sugeba mąstyti. Visa kita ateina per patirtį.

Vis dėlto vienoje iš ankstesnių darboviečių susidūriau su skeptišku klientų, ypač 40-50 metų inžinierių vyrų, požiūriu. Jie netikėjo, kad aš puikiai išmanau IT sritį ir galiu atlikti visas projekto metu kylančias užduotis, net jeigu tai yra ugniasienės sumontavimas į komutacinę spintą, suvaldyti projektų metu kylančias rizikas. Teko susidurti ir su kolegų skepticizmu.

Tačiau visa tai žadino sveiką užsispyrimą – norą įrodyti, kad visi šie stereotipai klaidingi. Po sunkios pradžios galiausiai tiek klientai, tiek kolegos buvo patenkinti rezultatais ir aš tapau jų įsiklausymo verta eksperte ne tik savo darbovietėje, bet ir plačiau IT bendruomenėje.

Nori persikvalifikuoti? Pirmyn!

Šiandien dirbdama „Danske Bank“ niekam nieko neturiu įrodinėti, nes už mane turi kalbėti rezultatai – tai vienintelis kriterijus pelnyti pasitikėjimą ir įvertinimą. Praėjusi šį kelią galiu pasakyti: jei nori atrasti save kitoje, net visai priešingoje srityje – šiandien yra geresnis metas nei bet kada iki šiol. Tiesiog reikia noro, užsispyrimo ir pasiryžimo mokytis.

1. Pradėk nuo pačios apačios, pagrindų. Nori būti geras tinklo inžinierius – iš pradžių eik „pakabeliuoti“. Susipažink su infrastruktūra iš pagrindų, tada imkis tinklo įrangos, kad suprastum, kaip ir kodėl ji veikia.

2. Neužmik ant laurų. Gyvename labai dinamiškais laikais – technologijų sektoriuje vyksta tokie spartūs pokyčiai, kad būtina nuolat domėtis, kas vyksta, žinoti tendencijas ir būti smalsiam.

3. Ne tik ieškok problemų sprendimų, bet ir drąsiai imkis jas spręsti. Ugdyk analitinį, kritinį mąstymą ir išlaikyk ramybę stresinėse situacijose.

4. Susirask kompetentingą mentorių. Jis ne tik suteiks profesinių žinių, bet ir praplės pažįstamų tinklą, padės lengviau įsilieti į specialistų bendruomenę.

5. Nežiūrėk į tai, kokia tavo lytis ar kas parašyta diplome. Būk drąsus ir perženk mitus. Nebijok klysti. Niekas nesakė, kad tapti geru ir vertinamu specialistu bus lengva, bet kad tai verta – galiu patikinti.

Nori išgirsti daugiau sėkmės istorijų? Susitikime gyvai birželio 20 d. „Women Go Tech“ konferencijoje Menų fabrike „Loftas“.