Kas svarbu vietai, kurioje telkiasi idėjos, inovacijos ir jas kuriantys savo srities profesionalai? Kokia infrastruktūra ir paslaugos padeda tokiai ekosistemai klestėti bei kokiu būdu ji gali atsiverti ir būti naudinga platesnei bendruomenei? Tai klausimai, nuo kurių atsispiriama plėtojant „Danske miestelį“ sostinės Saltoniškių gatvėje, kuris antraisiais namais yra tapęs keliems tūkstančiams banko darbuotojų.

Vieta bendradarbiavimui ir iniciatyvoms

Šiuo metu „Danske miestelį“ sudaro 6 modernių pastatų kompleksas, kurių naujausias darbuotojams duris atvėrė 2019-ųjų gruodį. Tačiau miestelio esmė – ne konkretūs pastatai ar erdvės, o potencialas burti žmones, suteikti jiems galimybes realizuoti savo idėjas ir kurti. Kaip ir kiekvienos gyvybingos ekosistemos atveju.

„Danske miestelio“ varomoji jėga – įvairovė ir galimybė suvienyti skirtumus bendriems tikslams.“

„Danske Bank“ grupės Globalių paslaugų centre ir IT padalinyje dirba daugiau kaip 100 skirtingų specialybių atstovai, tačiau net ir šis skaičius neaprėpia visų skirtumų, kurie atsiskleidžia per asmenybių, jų pomėgių ir interesų įvairovę.


Bėgikai, dviračių ar motociklų entuziastai, kino bei knygų mylėtojai, sportuojantys, dainuojantys chore, šokantys modernius šokius, besidomintys robotika ar stalo bei kompiuteriniais žaidimais – visi darbuotojai „Danske miestelyje“ turi galimybes burtis į bendruomenes, veikti ir įgyvendinti savas iniciatyvas.

Būtent dėl to „Danske miestelyje“ nuolat verda gyvenimas – ne tik profesinis, bet ir socialinis: vienoje miestelio dalyje vyksta didelis duomenų analitikų hakatonas, šalia rengiama tarptautinė pinigų plovimo prevencijos specialistų konferencija ar kolegoms pristatoma inidividualiai sukurta bankininkystės inovaciją, o dar kiti ruošiasi zumbos pamokai ar planuoja dviračių žygio maršrutą savaitgaliui.
Viskas darbuotojų patogumui

Be abejo, aktyviam gyvenimui reikia ne tik darbuotojų įgalinimo kultūros ir bendradarbiavimo atmosferos. Tam būtina ir atitinkama infrastruktūra – patogios ir reikiamomis technologijomis aprūpintos erdvės renginiams, formaliems ir neformaliems susitikimams, darbui, poilsiui bei laisvalaikio veikloms. Šiuo požiūriu „Danske miestelį“ siekiama kaip galima labiau pritaikyti darbuotojų poreikiams. Dėl to „Danske Bank“ biurų komplekse dirbantys specialistai gali naudotis kilnojamais darbo stalais, įprastais susitikimų kambariais, konferencijų salėmis ir poilsio erdvėmis. Pavargusiems nuo darbo siūlomi pogulio kambariai, taip pat to pageidaujantiems yra galimybė darbuotis individualiuose darbo kambariuose su minamais dviračiais ar balansinėmis kėdėmis. „Danske miestelyje“ rasite ir sporto salę, dviračių saugyklas ir dušus, erdves į darbą vaikus atsivedantiems tėvams ar biblioteką.

Komplekso infrastruktūra atspindi vieną iš pagrindinių „Danske miestelio“ principų – tai darbo ir laisvalaikio balansas. Jį įgyvendinti padeda darbuotojams siūlomų užsiėmimų, paslaugų bei pramogų įvairovė. Masažai, mankštos, sporto treniruotės, drabužių valymo bei maitinimo paslaugos, – visa tai „Danske Bank“ darbuotojai gali gauti savajame miestelyje. Net ir tokios, atrodytų, smulkmenos, kaip darbdavio apmokamas dviračių paruošimas sezonui darbovietėje, sumažina darbuotojams kasdienių rūpesčių ir padeda sutaupyti laiko, kurį jie gali skirti jiems didžiausią pasitenkinimą teikiančioms veikloms.

Be to, miestelį ir kuria ne kas kitas, o patys darbuotojai. Klausimus dėl biuro patalpų įrengimo, infrastruktūros sprendimų, paslaugų pasiūlos ir užsiėmimų tinklelio priima tam specialiai formuojamos darbuotojų grupės, o savo idėjas siūlyti visuomet gali kiekvienas „Danske miestelio“ bendruomenės narys. Tai taip pat yra svarbi įgalinimo kultūros dalis.

Vertė bendruomenėms ir miestui

Tačiau miestelio vizija vien „Danske Bank“ bendruomene neapsiriboja. „Danske miestelis“ siekia atsiverti ir aplinkinėms bendruomenėms bei sostinės gyvenimui. Miestelio patalpose organizuojami žinių dalijimosi renginiai technologijų ir inovacijų kūrėjams ar tam tikrų profesijų bendruomenėms. Ateityje planuojama dar aktyviau bendradarbiauti su įvairiais socialiniais „Danske Bank“ partneriais – universitetais, visuomeninėmis organizacijomis, akademijomis – ir suteikti galimybę jiems naudotis miestelio infrastruktūra, įgyvendinti bendrus projektus. Tam jau pritaikytos dvi didesnės atviros erdvės, o šiuo metu dar tik statomame pastate ketinama įkurti ir mažesnes – iki 100 žmonių talpinančias – renginių erdves.

„Danske miestelio“ gyvenimo pulsą bent iš dalies pajusti gali ir kiekvienas pro šalį keliaujantis gyventojas, užsukęs į čia veikiančią kavinę. Siekiama, kad „Danske miestelis“ kuo daugiau vertės kurtų visai Žvėryno bendruomenei ir Vilniaus miestui. Ši vertė gali pasireikšti ne tik per tiesioginę įtaką ekonomikai ir inovacijų vystymą, bet ir per edukacines bei kultūrines iniciatyvas, erdvių gyventojų laisvalaikiui sukūrimą. Dėl to, vilniečiai neturėtų labai stebėtis, jei „Danske miestelis“ vieną dieną pakvies juos į kino seansus po atviru dangumi ar muzikinius renginius.

Dėmesys tvariai veiklai

Galiausiai, neatsiejama „Danske miestelio“ identiteto dalimi yra žalumas ir tvarumas. Siekiant, kad visa 4 tūkst. darbuotojų vienijanti organizacija veiktų draugiškais aplinkai būdais, „Danske miestelis“ kuriamas ir plėtojamas daug investuojant į žaliuosius sprendimus. Tai ir saulės energijos kolektoriai, ir lietaus vandens panaudojimo sistemos ar energijos resursų taupymo sprendimai. Pavyzdžiui, biuruose įdiegti apšvietimo sprendimai su jutikliais tausoja elektrą, o automatinės fasadinių langų užuolaidos sumažina patenkančią saulės šilumą ir taip leidžia sutaupyti energiją patalpų vėsinimui.

„Visi „Danske miestelyje“ naudojami žalieji sprendimai leidžia sumažinti energijos sąnaudas iki 40 proc., o vandens sunaudojimą 50 proc.“

Dėl taikomų priemonių maždaug trečdaliu sumažinamas ir anglies dvideginio išskyrimas į atmosferą. Taigi pastangos duoda rezultatus.

„Danske miestelis“ ne tik stengiasi būti kuo ekologiškesnis, bet ir pats yra tarsi gyvas organizmas, kuris nuolat auga, mokosi, reaguoja į aplinką ir atranda naujų būdų su ja sugyventi. Dar svarbiau, kad galimybes tam suteikia smalsūs, kuriantys ir bendradarbiaujantys jo gyventojai. Kartu miestelis yra puiki terpė augti ir jiems patiems.

Kaip ir panašūs technologijų kompanijų miesteliai pasaulyje, „Danske miestelis“ rodo, kad sukūrus patogią ir tvarią aplinką darbui bei inovacijų vystymui, suteikus savo srities profesionalams reikiamą infrastruktūrą, sutelkus ir įgalinus juos galima sukurti gerokai didesnę vertę tiek darbuotojams, tiek pačiai bendrovei, tiek miestui ir valstybei, kurioje ji veikia. Dėl to prisidėti prie „Danske miestelio“ augimo ir stebėti, kaip miestelyje verda gyvenimas ir įgyvendinamos naujos idėjos – dar maloniau.