Į IT sritį ne vieną žmogų vilioja lanksčios šios srities darbo valandos, aukšti atlyginimai ir šviesios perspektyvos. Visgi koronaviruso grėsmės akivaizdoje IT išryškino ir dar vieną didelį savo privalumą – šios srities specialistai turi visas galimybes dirbti nuotoliniu būdu. Dėl šios priežasties minėtos profesijos atstovų patrauklumas darbo rinkoje šiandien yra ženkliai išaugęs, todėl svarstantiems apie karjeros pokyčius ir svajojantiems apie IT dabar yra tinkamas metas pagalvoti dėl persikvalifikavimo.

 

 

Galiu drąsiai teigti, kad geresnio laiko persikvalifikavimui tikriausiai būti negali. Šiandien dauguma mūsų itin daug laiko praleidžia namuose prie kompiuterio, o dalis netgi turi daugiau laiko sau dėl sumažėjusio darbo krūvio. Šį laisvą laiką galima išnaudoti išties produktyviai – besimokant. Ypač, jei galvoje nuolat kirbėjo mintis apie IT.

Dabartinė situacija rodo, kad kol dalies profesijų veikla ėmė stoti, IT traukinys netgi padidino greitį. Juk jei pažvelgtume į mus supančią aplinką, net ir įvairios parduotuvės savo veiklą perkėlė į elektroninę erdvę, atsisakydamos fizinių paslaugų. Tiesą sakant, labai realu, kad pasibaigus krizei jos jau nebegrįš į ankstesnę fazę. Tai tik įrodo, kad dauguma sferų skaitmenizuojasi, o IT srities išmanymas jau savaime yra didelis privalumas.

Svarstantiems apie persikvalifikavimą svarbu suvokti, kad norint tapti IT specialistu, šiandien net nereikia iškelti kojos iš namų. Pageidaujantys dabar gali lengvai susirasti kursus internete, kurie leis susikrauti pradinį žinių bagažą. Be abejo, norint kilti karjeros laiptais, vien tik to nepakaks. Siekiant tapti savo srities specialistu, būtina nuolat plėsti akiratį IT sferoje.

Tačiau dar svarbesniu aspektu turėtų tapti suvokimas, kad IT sritis nėra vien tik rožėmis klota, kaip galbūt klaidingai bandoma įsivaizduoti. Neretai nutinka taip, kad daugelį aplanko mintis pakeisti savo karjeros kelią, tačiau vėliau entuziazmas atsitrenkia į išankstinių nusistatymų sieną.

IT kelyje geriausias palydovas – realizmas ir pamatuoti lūkesčiai. Įsivaizduokite, kad persikvalifikavę, iš naujo atsiduriate pačioje karjeros kelio pradžioje. Itin gabūs įsibėgės per pusmetį, kitiems gali prireikti ir pusantrų metų ar daugiau. Taip pat nepakenks ir psichologinis nusiteikimas – teks išgirsti daug patarimų, nebijoti suklysti. Dauguma kitose srityse jau karjerą pradėjusių žmonių šių procesų metu pasiekia lūžio tašką: arba nuleidžia rankas, arba pasiryžta žengti nauju karjeros keliu.

Ir nors persikvalifikavimas kelia psichologinių iššūkių, jis niekaip nesusijęs su lytimi, amžiumi, specialybės barjerais ar kitomis ypatybėmis. Taip pat ir charakteriu. Dažnai įsivaizduojama, kad kodo pasaulyje geriausiai jaučiasi intravertai, tačiau dalyvavimas projektuose, gebėjimas išgirsti klientų ir kolegų lūkesčius bei komunikacija čia ne mažiau svarbi.

Be to, įsivaizdavimas, kad programuotojai turi visišką laisvę ir biure žaidžia kompiuterinius žaidimus, tik trukdo. Šioje srityje ypač svarbu užduotis atlikti laiku. Reikia pasiryžti, kad bet kuris „šviežias“ IT specialistas turės įdėti daug pastangų savo karjeros pradžioje.

Viena pagrindinių taisyklių, kuria turėtų vadovautis pradedantieji, – IT srityje teorija ir praktika eina koja kojon. Todėl pradėti geriausia įgyvendinant nedidelius projektus. Šiuo atveju nesėkmių baimintis nereikėtų – kaip ir bet kurioje kitoje veikloje, jų išvengti nepavyks. Tačiau kryptingas darbas leis sukaupti nedidelį atliktų darbų bagažą, o tai pirmiausia ir vertina darbdaviai. Pirmuoju žingsneliu gali tapti savanoriška praktika, rodanti motyvaciją – kartais didelis noras darbdavio akyse gali kompensuoti įgūdžių trūkumą.