Prieš dešimt metų net nenutuokiau, kur būsiu šiandien. Tuo metu Vilniaus universitete studijavau gamtos mokslus, dirbau labaratorijoje su įvairiais biologijos projektais, domėjausi menu ir savanoryste. Šiandien greitai bus dveji metai, kai dirbu vieno didžiausių bankų Lietuvoje pinigų plovimo prevencijos skyriuje ( angl. Anti Money Laundering – AML ). Esu vyresnioji analitikė, turiu tarptautinį CAMS sertifikatą ir dirbu su stambiais tarptautinio lygio verslo klientais. Kas nutiko, kad mano gyvenimas apsisuko 180 laipsnių kampu?

 

Svarbu ne tik profesinės žinios

 

Pokyčių troškimą ir norą realizuoti save kitoje srityje pajutau baigusi gamtos mokslų bakalauro studijas. Nors šiandien tiesiogiai pagal specialybę ir nedirbu, tačiau gautas išsilavinimas man padeda visose profesinėse situacijose.

 

Pradėjus dirbti AML srityje reikėjo įsisavinti daug naujų žinių, todėl čia puikiai pasitarnavo dar universitete įgyti efektyvaus mokymosi įgūdžiai. Taip pat šiame darbe tenka gilintis į detales, analizuoti bei kritiškai vertinti faktus. Tai primena ir tyrėjo darbą, tik kad tirti reikia visuomenei įtakos turinčius dalykus.

 

Savanorystės įtaka kompetencijų ugdymui

 

Viena Jungtinėse Amerikos Valstijose veikianti organizacija, skatinanti savanorystę, yra dariusi tyrimą apie tai, kaip savanoriavimas padeda atrasti savo vietą pasaulyje ir rasti darbą. Ištyrusi daugiau kaip 70 000 ieškančiųjų darbo, nustatė, kad savanoriška veikla užsiimantys asmenys turėjo 27 proc. didesnę galimybę susirasti darbą nei tie, kurie to nedarė. Taip pat jie jautė didesnį pasitenkinimą savo darbu, nes jau žinojo, kuriose srityse yra stiprūs ir kaip jie galėtų išpildyti savo potencialą.

 

Mano patirtis savanoriaujant „Jaunimo linijoje“, kurioje pradėjau dirbti prieš daugiau nei septynerius metus ir dirbu iki šiol, tai neabejotinai patvirtina.

 

Savanoriaujant įgytos kompetencijos man padeda ir dirbant AML veikloje. Pirmiausia,  savanorystė man – tai buvimas didelės puikių žmonių bendruomenės dalimi ir kartu galimybė realiai prisidėti prie visuomenės gerovės didinimo. Savanorystė man padėjo suprasti, kiek skirtingų žmonių gyvena visai šalia, ir kaip kiekvienam reikalingi tie patys dalykai, pvz., nuoširdus pokalbis. Išmokė klausytis ir išgirsti, o tai aktualu visose gyvenimo srityse, norint sukurti dialogą.

 

Kūrybiškumas leidžia pažvelgti kitaip

 

Laisvalaikiu visada mėgau fotografuoti, kuruoti kūrybinius projektus, realizuoti save meninėje veikloje. Paklausite, kodėl apie tai kalbu ir ar tai kuo nors praverčia AML veikloje? Iš pirmo žvilgsnio tai nesisieja. Bet ši meninė pusė man padeda palaikyti balansą ir pailsėti nuo darbo biure, įgauti įvairesnės patirties, moko prisitaikyti prie skirtingų sudėtingiausių situacijų.

 

Visos gyvenime įgytos patirtys lipdo vientisos ir unikalios asmenybės portretą, kompetencijos papildo viena kitą, o gyvenime patiriama įvairovė skatina kūrybiškumą ir padeda atrasti naujus žiūros kampus net ir žvelgiant į labai elementarius ar techninius dalykus. Vaizduotė ir fantazija visada turi didelę pridėtinę vertę tiek asmeniniame gyvenime, tiek profesinėje veikloje.

 

Darbas AML – labai kompleksiškas

 

Nors visi uždaviniai AML srityje iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti labai techniški ir vienalypiai, tačiau iš tiesų tai labai kompleksinis ir įvairovės nestokojantis darbas. Retai kada tenka daryti tą patį kelis kartus. Klientai ir jų veiklos modeliai skiriasi, todėl reikia lanksčiai ir tiksliai pritaikyti darbo procedūras ir greitai prisitaikyti prie dažnų tų pačių procedūrų atnaujinimų. Tai galimybė ne tik prisidėti prie finansinių nusikaltimų prevencijos, bet ir būdas susipažinti, kaip veikia įvairios didelės tarptautinės kompanijos.

 

Kas svarbu dirbant AML srityje? Pirmiausia –  nešališkumas. Net jeigu klientas yra žinomas pasaulyje, jį reikia vertinti pagal tuos pačius kriterijus, nenuolaidžiauti, nieko nepražiūrėti. Būtina išlaikyti kritinį mąstymą.

 

Kalbant apie konkrečius diplomus, dirbant AML srityje, CAMS sertifikatas vienas geriausių savo žinių įrodymų. „Danske Bank“ suteikė man galimybę jį įgyti ir tuo labai džiaugiuosi.

 

Mokymasis ir tobulėjimas sertifikatais nesibaigia

 

Pastaruoju metu daugiausia dalykų išmokstu prisidėdama prie IT įrankio „Tableau“ platformoje tobulinimo. Šis įrankis padeda mums matyti kliento veiklos progresą viename puslapyje – visas transakcijas, rizikos faktorius ir pan.

 

Tenka bendrauti tiek su kolegomis, kurie sėdi šalia, tiek su rizikų valdymo specialistais, skyrių vadovais, programuotojais ir kt. Džiugina, kad aukštas pareigas užimantys kolegos atvykus pas juos mielai priima ir dalinasi patirtimi, kaip veikia konkreti banko funkcija ir pan. Kartu labai smagu, kad galiu prisidėti prie to, kad visi dirbtume sumaniau ir tiksliau.

 

Gyvenimas ir mes nuolat keičiamės

 

Nors daug kas sako, kad svarbu atrasti darbą, kuris teikia nuolatinį džiaugsmą, aš tuo netikiu ir net nerekomenduoju kelti sau tokių lūkesčių. Tiek gyvenimas, tiek mes patys esame labai dinamiški, natūralu, kad džiaugsmas ateina ir praeina. Ir viskas su tuo yra gerai.

 

Džiaugiuosi, kad šiandien savo potencialą ir gebėjimus galiu įgyvendinti „Danske Bank“. Organizacijoje, kuri suteikia daug galimybių derinti pagrindinį darbą su savo asmeninėmis iniciatyvomis, projektais, leidžia mokytis ir skatina tobulėti. Didelė vertė ir vidinė skandinaviško stiliaus darbo kultūra, kur kiekvienam darbuotojui tenka daug individualaus dėmesio, rūpinamasi jo darbo ir laisvalaikio balanso išlaikymu.

 

Nors dar prieš dešimtmetį net neturėjau planų dirbti tokioje vietoje, tačiau tikiu, kad ne visuomet reikia gyventi pagal planą. Gyvenimas gali atnešti daug netikėtų ir gerų dalykų, kurių tavo vaizduotė net nebūtų sugalvojusi.