Darbo susitikimų laikas derinimas pagal tai, kada reikia pasiimti vaikus iš darželio. Susirgus vaikui, net nekyla abejonių, dirbti ar ne, o jaustis komandos dalimi, net iki grįžtant į darbus, leidžia darbuotojo naudos, periodiškai gaunami naujienlaiškiai ir kvietimai į organizacijos renginius. Tai tik keli faktai iš „Danske Bankdirbančių mamų gyvenimo, leidžiančių ramiai mėgautis vaiko priežiūros atostogomis, o grįžus – sėkmingai derinti motinystę ir darbą. Nors pastarasis susijęs su IT, „Danske Bankdirbančios mamos vienos tų, kurios keičia dažnai įsivaizduojamą šioje srityje dirbančiojo paveikslą.

IT srityje dirbančių moterų daugėja, jos ateina labiau pasitikinčios savimi

„Darbą „Danske, IT klientų aptarnavimo centre, pradėjau prieš septynerius metus. Palyginus tuomet IT komandose, su kuriomis spręsdavau skambučių centre gaunamus klausimus, dirbusių moterų skaičių su dabartine situacija, jis tikrai išaugęs. Moterų daugėja ir jos ateina nebesibaimindamos, kad IT – vien vyrai ir jos gali būti ne taip ar nepakankamai vertinamos, – dalinasi Asta Mejerienė. Nors jos įgytas išsilavinimas ir ankstesnė darbo patirtis niekaip nesusijusi su IT, Astos nuogąstavimus, ar tikrai sugebės dirbti šioje srityje, išsklaidė noras mokytis ir gilintis, kurį labai palaikė kolegos ir bendrai „Danske Bankvyraujanti kultūra.

„Ir darbo pradžioje, kai pradėjau nuo IT klientų aptarnavimo specialistės (angl. IT Support Analyst) pareigų ir kai kildavo begalės klausimų, bei vėliau, kai jau užėmiau komandos vadovės (angl. Senior Team Manager) bei IT aptarnavimo centro vadovės (angl. Head of Service Desk) pareigas, visada galėjau ir tariuosi su kolegomis. Ir ne tik profesiniais klausimais, – dalinasi A. Mejerienė.

Daug kalbame apie motinystę, įvairovę ir įtrauktį. Tai temos, kurios taip pat labai glaudžiai susijusios su tuo, kaip organizacijoje jaučiasi vaikus auginantys ar juos dar tik planuojantys kolegos. Pavyzdžiui, į darbą jaunas, tik ką šeimas sukūrusias moteris priimame pagal jų kompetencijas, požiūrį į darbą, motyvaciją. Ne vieną tokią įdarbinau pati ir niekada nekilo jokių klausimų dėl jų planų susilaukti vaikų.

 — Asta Mejerienė

Nuo šio balandžio perėjusi į kitą – Kasdienės bankininkystės paslaugų individualiems klientams (angl. Everyday Banking Individuals) – komandą, Asta sako su kolegomis labai dažnai kalbanti apie šeimą: „Kalbame ir skatiname kalbėti apie šeimą. Požiūris į ją labai atviras, palaikantis ir sveikintinas.“

Sprendimai visada priimami dirbančių tėvų naudai

Asta pateikia pavyzdį iš jos pačios gyvenimo, kuriame ji derina šiuo metu užimamas integracijos vadovės (angl. Integration Lead) pareigas Kasdienės bankininkystės paslaugų individualiems klientams komandoje su dukros auginimu: „Niekada nekyla abejonių, ar pasiimti laisvadienį, jei dukrytė susirgo. Niekada nejaučiau jokio neigiamo požiūrio – priešingai, tik paskatinimą ir net sulaukdavau klausimų tais atvejais, kai laisvadienį dėl dukros negalavimo pasiimdavo vyras.

“Sprendimai visada priimami dirbančių tėvų naudai „Jeigu reikia sergantį vaiką vežti pas gydytojus, darbiniai susitikimai yra derinami, atsižvelgiant į vizito laiką, o ne priešingai. Dirbdama su vaikus auginančiais Lietuvos ir Danijos kolegomis, matydavau, kokios lanksčios sąlygos derinti darbą ir šeimą yra sudaromos tėvams. Pavyzdžiui, praktika dirbti iš namų buvo dažnai taikoma ir iki pandemijos, atsižvelgiant į tai, kada tėvams reikia pasiimti vaikus iš darželio, mokyklos“, – pasakoja šiuo metu 9 mėnesių sūnų auginanti Agnė Buivydienė, iki išeidama gimdymo atostogų užėmusi vyriausiosios IT finansų kontrolierės (angl. Senior IT Finance Controller) pareigas „Danske Bank“.

„Jei „Danske“ sprendžiamas čia dirbantiems tėvams svarbus klausimas ir, atsižvelgiant į oficialiai galiojančias darbo taisykles ar net įstatymus, yra galimybė laviruoti ir į vieną, ir į kitą pusę, tikrai žinau, kad sprendimas bus priimtas darbuotojo naudai“, – kolegės žodžius patvirtina Lina Gutauskaitė. Iki išeidama gimdymo ir vaiko priežiūros atostogų, Lina ėjo išteklių koordinatorės (angl. Resourse Coordinator) pareigas Valdymo (angl. Governance) komandoje. Tai žinodama, Lina jaučiasi visiškai rami dėl to, kaip jai seksis grįžus į darbus po  dvejiems metams suplanuotų vaiko priežiūros atostogų. Jaustis ramiai ir užtikrintai Linai leidžia ir nuolat rodomas darbdavio dėmesys. 

„Ir toliau esu kviečiama į įvairius „Danske Bank“ renginius, gaunu naujienlaiškius, taip pat – dovanas švenčių progomis. Nors ir smulkmenos, jos susideda į vieną ir kuria saugumo jausmą.

— Lina Gutauskaitė


Pasak metų ir dviejų mėnesių dukrelę auginančios Linos, taip pat labai pravertė „Danske“ privatus sveikatos draudimas. „Juo remiantis, galėjome naudotis atskira palata. Auginant vaikelį, man ir toliau galioja darbdavio finansuojamas nelaimingų atsitikimų draudimas. Nors, tikiuosi, juo neteks pasinaudoti, ir lyg nėra būtinas, bet turėti tokią apsaugą – tikrai geras jausmas. Tai rodo, kad esu dalis kompanijos“, – sako L. Gutauskaitė.

Darbe įgyta patirtis praverčia ir auginant vaikus

Nors Linos ir Agnės patirtys auginant pirmagimius skirtingos, abi pastebi, kaip darbas, įgytos kompetencijos praverčia jų naujoje – mamų – kasdienybėje. „Darbe jaučiausi užtikrintai, visada apsupta žmonių, kurie, jei reikia, padeda. Tai leisdavo efektyviai prisitaikyti prie nuolat darbą su IT komandomis lydinčių pokyčių. Nors susilaukus ir auginant naują žmogų, valdyti situaciją nėra taip paprasta, kaip atrodė prieš tampant mama, gebėjimas prisitaikyti prie naujų situacijų ir priimti iššūkius padeda“, – atvirauja Lina.

Dažnai pajuokauju, kad ir toliau analizuoju duomenis, tik pasikeitė jų pobūdis. Galvoje nuolat sukasi skaičiai, tik jau susiję su sūnelio dienos režimu, jos planavimu. Džiaugiuosi visais technologijų išradimais, kurie palengvina vaiko auginimą – naudoju nemažai programėlių duomenims sekti ir analizuoti, taikau skirtingas strategijas keisdama mudviejų dienotvarkę ir lyginu, kuri geriausiai veikia. 

— Agnė Buivydienė

Agnės darbas iki susilaukiant pirmagimio turi ir tiesioginės įtakos tam, kaip ji sūnų augina. Ir nors jos gana techniškas požiūris į vaiko auginimą kitus kartais stebina, bet ji taip įpratusi taip spręsti problemas ir tai puikiai veikia.

Kolegėms pritaria ir Asta: „Darbe išmokau išsisukti iš pačių netikėčiausių situacijų, nuolat spręsti iškylančius klausimus. Jei anksčiau neplanuotai atsidurdavau tokiose rolėse, kur pati turėdavau susigaudyti, dabar jau pati „šoku į vandenį“, nes man įdomu ir noriu išplaukti. Šeimoje taip pat negali pritaikyti garantuotai veikiančio algoritmo, bet kasdien privalai spręsti savotišką galvosūkį, suprasti dalykus, su kuriais niekada anksčiau nesi susidūrus – nuo netikėtai užklumpančių vaiko ligų iki atsiskleidžiančių charakterio savybių“. Jei pradžioje dažnai nežinai, kaip elgtis, pasak septynmetę dukterį auginančios A. Mejerienės, darbe išsiugdytos savybės padeda spręsti iškylančias situacijas šeimoje bei džiaugtis motinyste.