Karjera viename didžiausių Skandinavijos bankų, „Danske Bank“, susidomėjau dar magistro studijų Nyderlanduose metu. Ten atkreipiau dėmesį į įvairias Graduate, Management Trainee, Traineeship bei kitas panašaus pobūdžio programas, kurios Lietuvoje nėra tokios populiarios, kadangi didelė dalis studentų jau dirba jei ne bakalauro, tai tikrai magistro studijų metu.

Būtent galimybė būti „Danske Graduate“ programoje ir nulėmė mano sprendimą aplikuoti į „Danske Bank“. Į „Danske Graduate“ programą kviečiami magistro studijas baigę jauni profesionalai. Su šia programa gauni galimybę per 18 mėn. stažuotę atlikti tris šešių mėn. trukmės rotacijas skirtingose komandose, kurias renkiesi pati. Taigi turi galimybę susipažinti su banku būdama įvairiose pozicijose ir komandose.

Be to viena iš rotacijų yra tarptautinė, todėl aš pusę metų turėjau galimybę dirbti vienoje iš Skandinavijos šalių. Nors gyvenau ir mokiausi Nyderlanduose, jaučiau, kad noriu grįžti į Lietuvą, o smalsumas ką gi gali pasiūlyti Graduate programa Lietuvoje nugalėjo.

Taip pat man buvo įdomu labiau pažinti Skandinavišką darbo kultūrą, kurioje yra vertinamas komandinis darbas ir asmeninė atsakomybė. Dar magistro metu atlikau praktiką didžiausioje danų laivininkystės įmonėje „Maersk Line“, kurioje galėjau susipažinti su skandinavišku darbo stiliumi. Nors laivininkystė yra tikrai be galo įdomi ir akis atverianti industrija, norėjosi pritaikyti mokslų metu įgytas žinias, finansų – bakalauro studijų metu, ir organizacijų pokyčių ir transformacijos - magistro. Todėl „Danske Business Innovation Graduate“ programos kryptis pasirodė kaip tobulas variantas.


Pokyčiai neišvengiami, todėl svarbu jų nebijoti, o jiems pasiruošti!

Kasdieniame darbe mane motyvuoja trys dalykai, tai problemų sprendimas, analitika ir kūrybinių bei alternatyvių sprendimų ieškojimas. Problemų sprendimas man dažnai asocijuojasi su tam tikras iššūkiais organizacijoje, kurie galbūt iš pradžių sukelia šiek tiek nerimo, bet tuo pačiu suteikia labai stiprų pasiekimo jausmą, kai pavyksta surasti sprendimą. Analitika man patinka dėl to, kad iš esmės turiu stiprų analitinį mąstymą ir mėgstu ieškoti sprendimų pasitelkiant duomenis, skaičiavimus ir faktus. Kūrybinių ir alternatyvių sprendimų suradimas gimta natūraliai siekiant dalykus daryti kitaip nei visi.

O iš esmės žiūrint į visas šias sritis, jos yra aktyvinamos vykstant įvairiems pokyčiams organizacijoje, kurie yra neišvengiama realybė, ypač tokioje organizacijoje kaip „Danske Bank“. Čia jau ne vienerius metus yra naudojama Agile produktų kūrimo ir projektų valdymo metodologija, kurios pagrindinis principas pokyčius įgyvendinti greičiau, sistemingiau ir nuolat tobulinant galutinį produktą.

„Danske Bank“ stengiamės laikytis stiprios žinių dalinimosi praktikos, todėl neseniai, kartu su savo vadove Laura Puodžiūnaite, Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto studentams atlikome pristatymą apie Pokyčių Valdymą organizacijoje. Informacijos ir Informacinių Technologijų saugos studijų programos magistrai klausėsi, kas bendrai yra organizacinis pokytis, kodėl jis atsiranda, ir ko tikimasi organizacijos viduje, pokyčiams jau įvykus. Glaustai apibrėžėme, kad pokyčiai iškyla kaip reakcija į vidinį ar išorinį stimulą: iššūkius, galimybes, naujas idėjas, norą sukurti kuo efektyvesnę ir rinkoje stipresnę organizaciją. Galiausiai, susiję pokyčiai nugula vidinių procesų perrašyme, hierarchinių struktūrų sandarose, komandų ir darbuotojų pokyčiuose. Turbūt svarbiausia būtų nepamiršti, kad pokyčių centre visuomet būna žmogus. Žmonės yra skirtingi – vieni pokyčius priima kaip neišvengiamą realybę, kiti šiek tiek sunkiau taikosi su pakeitimais kasdieniame darbe. Dėl to paskaitos metu akcentavome, kad pokyčių kontekste labai svarbu nepamiršti vadovų vaidmens, aktyvios komunikacijos ir darbuotojų įsitraukimo pokyčių procese.


Kūrybiniai momentai darbe

Jei reikėtų apibūdinti savo darbo dieną, sakyčiau, kad ji yra kūrybinė ir pilna pamąstymų. Nors savęs nelaikau menininke, tačiau kartais jaučiu kaip užklumpa kūrybiniai momentai, ir taip, tokie gali būti ir galbūt iš pirmo žvilgsnio nelabai kūrybinėje organizacijoje kaip bankas. Įdomios idėjos gimsta nebūtinai prie darbo stalo ofise, o dažniau duše, parduotuvėje, vedžiojant šunį ir kitose vietose. Dėl to nesakyčiau, kad mano darbo diena yra standartinė nuo 8 iki 17. Kartais pradedu dirbti labai anksti prie kavos puodelio namie, kartais ir vėlai vakare. Nors stengiuosi vakarais pailsėti, bet bent jau užsirašau gimusias mintis ir idėjas, kad jų nepamirščiau.

Be abejo, dažnai būna, kad iškyla nenumatytų darbų, tačiau stengiuosi per daug nesijaudinti ir pakoreguoju dienos planą atitinkamai, kad svarbiausi darbai būtų atlikti greičiausiai. Juk visada galima surasti sprendimą.

Per kelis metus darbo verslo konsultavimo srityje, taip pat „Danske Bank“, bei dirbant tarptautinėje ir multikultūrinėje aplinkoje, supratau, kad svarbu nepamiršti, kad visada yra svarbus kontekstas kuriame dirbi - kokia tavo komanda, kokia kultūrinė aplinka, kiek žmonės žino apie tam tikrą temą. Todėl visada sau primenu, kad reikia būti lanksčiai prisitaikant prie aplinkos, galbūt daugiau laiko skirti pristatant tam tikrą temą, ar suteikti daugiau erdvės diskusijoms, tačiau nepamiršti savo darbo principų ir visada viską daryti 120%.


Ateities svajonė – tvarumo kūrimas

Šiuo metu vis daugiau domiuosi tvarumo tema. Ši sritis tampa vis labiau aktuali ir apie ją garsiau kalba aktyvistai, didieji verslai, viešasis sektorius. Įdomu, kad dažnai yra susidariusi nuomonė, kad tvarumo konceptas apima aplinkos tvarumą, tačiau man tai labiau asocijuojasi su bendruomene ir tvarumo kūrimu ir skatinimu joje per įvairias sritis, pavyzdžiui, aplinkos taršos mažinimą, darnaus judrumo skatinimą, verslo ir inovacijų ekosistemos plėtojimą, tvarių produktų ir paslaugų kūrimą, ir kt.

Tuo pačiu Skandinavija yra vienas labiausiai tvarumo srityje pažengusių ir daugiausiai inovacijų pristačiusių regionų Europoje, todėl yra labai įdomu artimiau susipažinti ir su „Danske Bank“ ir su viso Šiaurės regiono strategija. Labai džiaugiuosi, kad antros rotacijos Kopenhagoje (Danijoje) metu teko prisidėti prie projekto, kurio metu generavome įvairias su tvarumu susijusias idėjas finansų industrijos kontekste.

Kaip tik šiuo metu skaitau Michael Lenox ir Aaron Chatterji knygą Can Business Save the Earth? Innovating Our Way to Sustainability (lt. "Ar verslas gali išgelbėti Žemę?"). Nors dar tik įpusėjau šią knygą, manau ji perteikia labai svarbią žinutę, kad šiandieniniame pasaulyje siekdami pažangos privalome galvoti apie inovacijas, kurios ne tik palengvina arba dažnai net iš esmės pakeičia žmonių gyvenimo ritmą, bet taip pat ir apie jų tvarumą plačiąja prasme, ekosistemą, kurioje jos kuriamos ir kaip geriausiai išnaudoti turimus resursus (išteklius, laiko, kapitalo, žmogiškuosius ir kt.).