Mentorystė, motyvacija ir noras keistis – savybės, vienijančios tris persikvalifikavimo nepabūgusius „Danske Bank“ komandos narius. Karjerą pradėję su informacinėmis technologijomis mažai susijusiose srityse, šiandien jie visi kasdien auga ir savo potencialą išnaudoja būtent čia.

 

Apie IT sritį studijuodama istoriją Lina Valiokaitė negalvojo, tačiau būtent pastaroji šiandien liko tapo hobiu. Nusprendus mokytis programavimo, stereotipų tikrai netrūko: visa jos šeima jautėsi negabi tiksliesiems mokslams, o kai kurie jos nariai net siūlė imtis „moteriškesnės“ profesijos.

 


„Baigusi istorijos bakalaurą supratau, kad rinksiuosi kitą karjeros kelią. Pirmus žingsnius žengiau dirbdama klientų aptarnavimo specialiste IT kompanijoje. Ten pradėjau giliau domėtis šia sritimi ir savarankiškai mokytis programavimo. Viskas apsivertė tapus „WomanGoTech“ mentorystės programos dalyve. Viso persikvalifikavimo procesas truko apie porą metų“, – pasakoja Lina. Šiandien ji – grupinių finansinių sprendimų departamento jaunesnioji programinės įrangos inžinierė.


Mentorystė buvo ir pirmasis Rasos Maminskaitės žingsnis į IT. Buvusi automobilių serviso konsultantė šiandien priklauso „Vilnius Girls Code“ bendruomenei ir dirba stažuotoja „Danske Bank“ testavimo komandoje.

 


Skirtingai nei kolegės, Gediminas Kalaušis IT srityje sukosi jau anksčiau. Baigęs inžinerinės informatikos studijas, jis dirbo „Danske Bank“ IT atrankų konsultantu – šį karjeros etapą jis juokaudamas vadina trumpu „lyriniu nukrypimu“, o dabar vadovauja dalies programuotojų komandai.


„Kadangi esu baigęs šios srities studijas, persikvalifikavimas neužtruko. Svarbiausia buvo perprasti procesų automatizavimo specifiką, bet jau anksčiau tuo domėjausi savarankiškai“, – sako jis.


IT srityje save atranda ir menininkai, ir filologai


Kūrybinės, vadybinės ir tiksliosios specialybės – karjeros pasirinkimus dažnai bandoma įsprausti į tam tikrus rėmus. Lina su tokiu požiūriu nesutinka: šiandien ribos tarp skirtingų sričių trinasi, o IT save atrasti save gali kiekvienas.


„Ne vienas IT specialistas savo kelią pradėjo komunikacijos, filologijos ar viešojo administravimo srityse. Tokių ribų braižymą lemia du veiksniai – informacijos trūkumas apie kurią nors kitą sritį ir baimė žengti pirmą žingsnį pokyčių link“, – pastebi Lina.


Ji siūlo į programavimą ir kitus IT gebėjimus žiūrėti kaip į papildomą kompetenciją, o ne alternatyvą. Pavyzdžiui, jei jums įdomi muzika, žinodamas kodo subtilybes galėsite sukurti internetinį puslapį įžvalgų ir atradimų dalinimuisi.


Gediminui IT – dar viena kūrybos sritis, tačiau ne ta prasme, kuria paprastai suprantamas menas: norint ją perprasti reikia ir motyvacijos, ir laiko. Tad, jei rinktis IT motyvuoja tik perskaitytas straipsnis apie gerą šios srities profesionalų gyvenimą, per prievartą šios srities rinktis nereikėtų. Iš tiesų už šios srities specialistų slypi ilgas ir sunkus darbas, didžiulė motyvacija ir noras tobulėti.

 


„IT sfera – tai kur kas daugiau nei programavimas. Tai didžiulis infrastruktūros, tinklų, serverių, projektų ir analitikos kompleksas. Norint būti jos dalimi tikrai ne visada reikia mokytis programinio kodo rašymo. Kartais tereikia atrasti dabartines kompetencijas atitinkančią vietą šioje dėlionėje“, – svarsto jis.


Net geriausi techniniai gebėjimai beprasmiai be socialinių įgūdžių. „Danske Bank“ testuotoja Rasa pastebi, kad gebėjimas rasti kompromisą ar aiškiai komunikuoti su programuotojais ypač praverčia testuotojo pareigose: „Štai testuotojas visose produkto kūrimo stadijose bendradarbiauja su programuotojais. Iškilus problemai tenka kreiptis į kitos srities specialistus, kurie jau laukia susistemintos informacijos. Būtent jų susikalbėjimas lemia, ar sukurtas sprendimas veiks be trikdžių“.


Geriausia pradžia – kavos puodelis su srities specialistu

 

Visi trys kolegos sutinka: svarbių IT kompetencijų galima išmokti, tačiau niekas nepakeis motyvacijos ir pagrindinės paspirties keistis.


„Žmonės dažnai bijo pokyčių, tad nusprendus persikvalifikuoti, pirmiausia reikia įveikti barjerus savo galvoje, pažvelgti į savo baimes ir rasti būdą jas įveikti. Dabar IT sritis „ant bangos“: buriasi bendruomenės, vystomi projektai, netrūksta mokymų – bendraminčiai ir profesionalai noriai dalinasi patirtimi bei savo sėkmės istorijomis. Dalyvaukite, susipažinkite, bandykite ir viskas tikrai pavyks“, – apie pirmuosius žingsnius kalba Lina.


Svarstantiems persikvalifikuoti Gediminas siūlo parašyti jam, tačiau surimtėjęs priduria – domėjimasis yra pagrindinis būdas įveikti nežinią. Tą padaryti gali padėti ir tiesiog pokalbis su žmonėmis iš skirtingų kompanijų ir įvairių IT sričių.


„Nebijokite žengti pirmo žingsnio, jis visada sunkiausias. Skirkite bent kelias minutes kasdien ir domėkitės pasirinkta ar labiausiai dėmesį patraukusia sritimi. Tada negraušite savęs, jog neturite tam laiko, o po mėnesio suprasite, kiek daug jau pavyko sužinoti“, – drąsina jis.


Visgi tobulėjimas ir augimas persikvalifikavus nesibaigia. Kaip pastebi Rasa, IT srityje kiekvieną dieną galima sužinoti ką nors nauja. Ypač, jei šalia – iniciatyvi, žingeidi ir nuolat padėti pasiruošusi komanda: „Visiems, kurie svarsto keisti profesiją, patarčiau nustoti svarstyti ir tiesiog imtis veiksmų: mažas žingsnelis šiandien gali iš esmės pakeisti rytojų“.