Daugelis studentų darbo ir karjeros galimybių ima žvalgytis dar studijų metu. Turbūt nedaug kas ginčytųsi su tuo, jog praktiniai įgūdžiai yra nemažiau svarbūs už universitete įgytas teorines žinias ir juos pradėti kaupti verta kuo anksčiau. Būtent praktinės patirties ir naujų žinių troškimo vedama pasinaudojau  „Danske Bank“ sukurta programa IT studentams „Future Pros“ ir pradėjau pirmuosius karjeros IT srityje žingsnius.


Galimybė praktikuotis ir gauti atlyginimą

Pirmo kurso pabaigoje ėmiau žvalgytis, kur vasarą galėčiau atlikti praktiką, įgyti šiek tiek praktinių programavimo įgūdžių ir darbo IT kompanijoje patirties. „Future Pros“ skelbimas buvo vienas iš kelių, atkreipusių mano dėmesį, nes jame buvo aiškiai įvardyta, ką siūlo įmonė, kokių įgūdžių tikimasi iš kandidato (ir jie nebuvo per daug „kosminiai“ pirmą kursą baigiančiai studentei). Be abejo, patrauklumo suteikė ir tai, kad buvo siūloma apmokama vieta bei išskirtinai į studentus orientuota programa, leidžianti itin lanksčiai suderinti darbą ir studijas.

Pats atrankos procesas vyko anglų kalba, jis buvo sudarytas iš kelių etapų ir iš pradžių tikrai atrodė šiek tiek bauginantis. Pirmiausia internetu reikėjo atlikti loginį testą. Vėliau aš buvau pakviesta į „Danske Bank“ vertinimo sesiją, kurios metu reikėjo išspręsti pateiktas logines – matematines užduotis, parašyti keletą programavimo funkcijų ir atlikti komandinę užduotį. Sesijos metu taip pat vyko ir techninis interviu, kurio metu aptarėme mano atliktas užduotis, gavau su programavimu susijusių klausimų. Paskutinio etapo metu internetu atlikau asmenybės testą, jo rezultatai buvo aptarti antrame interviu.

Svarbiausia – noras mokytis

Mano manymu, sėkmingai įveikti atranką man padėjo didelis žinių ir patirties troškimas. Aš ėjau be praktinės patirties, bet su aiškiai išreikštu noru jos įgyti ir išmokti naujų dalykų. Pirmomis dienomis susipažinau su bendromis tvarkomis, sistemomis, darbu komandoje pagal „Agile“ metodologiją. Mano mentorius pasidalino sąrašu šaltinių, iš kurių galėjau mokytis, kad kuo greičiau pradėčiau atlikti realias programavimo užduotis. Tam, kad studentai sėkmingai apsiprastų su darbu didelėje tarptautinėje kompanijoje, buvo organizuojami „Future Pros“ mokomieji susitikimai.

Nors prieš pradėdama darbą turėjau programavimo pradmenis, tačiau neturėjau nė menkiausio supratimo, kaip iš tikrųjų dirba programuotojai. „Danske Bank“ iš karto buvau įtraukta į darbo ritmą ir buvau laikoma lygiaverte komandos nare. Mano pagrindinė atsakomybė buvo mokytis, po truputį imantis nedidelių programavimo užduočių. Tačiau nebuvo įtampos, kad būtinai turiu iš karto viską suprasti ir greitai atlikti. Komandos nariai ir vadovai suprato, kad aš tik mokausi, ir labai mane palaikė.

Pirmoji užduotis buvo susijusi su testų rašymu. Turėjau gerą galimybę susipažinti su sistema, su kuria reikės dirbti, į klausimus atsakinėjo šalia sėdintis mentorius, kartais ir kartu ieškodavome atsakymų. Tačiau kiekvieno studento pirmosios patirtys gali šiek tiek skirtis, nes komandos dirba su skirtingomis sistemomis, susiduria su įvairiais iššūkiais, taip pat pasirenka šiek tiek kitokius naujokų apmokymo būdus. O šiais metais net 14 komandų ieško naujų studentų!

Darbas didelėje ambicingoje kompanijoje

„Danske Bank“ IT centras Lietuvoje (DGITL) man sudarė greitai besiplečiančios ir vietoje nestovinčios kompanijos įvaizdį. Ypač įsiminė tai, kad, nors darbuotojų skaičius yra išties nemažas, čia rūpinamasi kiekvienu žmogumi. Žinai, kad gali išsakyti savo nuomonę ir į ją bus kiek įmanoma atsižvelgta. Ypatingas dėmesys skiriamas gerai darbuotojų savijautai darbe: rūpinamasi, kad aplinka būtų patogi ir maloni, jog darbuotojai turėtų galimybę ne tik patogiai dirbti, bet ir atsipūsti poilsio zonose, žaidimų kambariuose, skaniai papusryčiauti ir papietauti valgykloje bei palaikyti fizinę formą treniruoklių salėje. Taip pat organizuojami įvairūs mokomieji bei komandos formavimo („teambuilding“) renginiai, kurių metu kolegas galima pažinti ne tik darbo aplinkoje.

Studijų dėl darbo aukoti nebūtina

„Future Pros“ programa suteikia puikią galimybę sklandžiai įsilieti į didelės kompanijos darbą, tuo pačiu metu neaukojant studijų kokybės, nes šioje programoje akcentuojama studijų svarba. Studentai skatinami nesirinkti darbo visu etatu, nors paliekama ir tokia galimybė.

Darbo grafikas čia yra tikrai lankstus: keičiantis semestro tvarkaraščiui, galima persidėlioti darbo režimą, netikėtai pasikeitus paskaitos ar atsiskaitymo laikui, galima susiderinti su komanda ir keletą darbo valandų perkelti į kitą dieną. Sesijos metu studentai gauna papildomų apmokamų atostogų egzaminų laikymui.

Manau, labai svarbu, jog „Future Pros“ programa orientuota būtent į studentus, todėl šalia visada yra bendraamžių ir bendramokslių, einančių tuo pačiu keliu „Danske Bank“, tad nesijauti vienišas ir turi su kuo pasidalinti patirtimis bei įspūdžiais. Taip pat turime nuostabią programos koordinatorę Vitaliją, kuri organizuoja renginius ir įvairias veiklas.

Šiemet „Danske Bank“ ieško daugiau nei 40 naujų studentų! Labai džiaugiuosi, kad dar vienam būriui bus suteikta puiki galimybė studijų metu iš vidaus pamatyti didelės IT organizacijos darbo virtuvę, prisidėti prie ambicingų projektų ir kiekvieną dieną išmokti bei patirti ką nors naujo. Tereikia pasiryžti ir nebijoti išmėginti savo jėgų.